Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Molier jest – obok Szekspira – pisarzem chyba najbardziej teatralnym, jaki istniał. Każde słowo, jakie napisał, rodzi się z teatru i dla teatru. Scena była dlań ukochaniem i celem; nawet nie troszczył się o wydawanie drukiem swych komedii. Na scenie żył, tworzył, na scenie umarł.”
Tadeusz Żeleński – Boy. Wstęp do Dzieł Moliera.

Molier: „Jeśli zadaniem komedii jest poprawiać przywary ludzkie, nie pojmuję, czemu niektóre z nich mają być pod tym względem uprzywilejowane. Ta, o której mowa, bardziej niż inne groźna jest dla społeczeństwa; widzieliśmy zaś, że gdy chodzi o poprawę błędów, wpływ teatru może być nader znaczny. Najpiękniejsze usiłowania poważnej moralności okazują się zazwyczaj mniej potężne aniżeli bicz satyry, gdy chodzi o poprawę, nic tak skutecznie nie wpływa na ludzi niż odmalowanie ich przywar. Najstraszliwszy cios zadaje się ułomnościom, wystawiając je na szyderstwo świata. Ludzie znoszą z łatwością przyganę, ale nie szyderstwo. Człowiek godzi się na to, iż może być zły, ale nikt nie godzi się być śmiesznym.”
Przedmowa do Świętoszka, 1669, przełożył Tadeusz Żeleński – Boy. (Cytat z: “Między tekstami. Język polski.” Część druga. S. Rosiek, R. Grześkowiak, E. Nawrocka, B. Oleksowicz)

Czy zauważyłeś, że....
Tartuffe pojawia się przed oczami widzów dopiero w III akcie komedii? Wcześniej tylko o nim słyszymy, wzrasta nasza ciekawość. Pomysł Moliera uznano za nowatorski i oryginalny.

Czy wiesz, że...
Autorem postaci i legendy Don Juana był mnich – dominikanin (również dramaturg), hiszpański Tirso de Molina. Wzorzec okazał się bardzo popularny, najwięksi podejmowali temat uwodzenia i historii Don Juana: Molier, Byron (poemat „Don Juan”), Puszkin (tragedia „Kamienny gość”), Tadeusz Rittner (sztuka „Don Juan”). Choć my postrzegamy tego bohatera jako pozbawionego moralności rozpustnika, we wczesnych przekazach hiszpańskich romansów widziano go jako buntownika przeciw ograniczającym konwenansom świata.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Świętoszek - streszczenie
2  Świętoszek Moliera jako komedia...
3  Świętoszek - plan wydarzeńKomentarze: ciekawostki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-19 16:56:32

Czy wiesz, że Świętoszek to jedna z najgłupszych książek na świecie??? to własnie sie dowiadujesz>>:D:D:D niedość że niedorzeczna i nudna to jeszcze pisana takim językiem że tak naprawdę strata czasu aby to czytać....


2019-01-15 21:02:43

a Kasiu czy wiesz ze to jedna z najslynniejszych komedii?napisana przez jednego z najlepszych komediopisarzy świata? chcialabym zobaczyc zebys np. Ty powiedziala to mojemu profesorowi ciekawe czy zostaly by z Ciebie resztki..


2019-01-14 17:57:55

HAha KAsia jeszcze nie wiem czy tak rzezczywiscie jest bo nie czytalem tej ksiazki a musze Ja przeczytac na jutro ale predzej chwyce sie streszczenia niz lekturki :P ale juz mnie przekonalas...chyba nie bede czytac..dzieki :D


2019-01-02 19:58:40

Czy wiesz, że Świętoszek to jedna z intrygujących ksaiżek na świecie??? to właśnie się dowiadujesz>> :D:D:D niedość że oryginalnie napisana i ciekawa to jeszcze pisana taki językiem że tak naprawde nie trać czasu i przeczytaj...


2018-12-18 22:07:23

a mi sie świętoszek podobał, język wcale nie jest taki zły i wystarczy sie troche wysilić żeby wszystko zrozumieć, osobiście ta komedia podobała mi sie bardziej niż hamlet, makbet i inne podobne...
Streszczenia książek
Tagi: