Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wielką inspiracją dla artysty były indiańskie malowidła, meksykańscy muraliści oraz surrealistyczny automatyzm. Stanowczo
zaprzeczał jakoby jego dzieła były wynikiem przypadku. Twierdził, że każdy ruch, każde chlapnięcie farbą wynikało z jego intencji i wizji, którą się kierował. Jego technika była połączeniem ruchu ciała, fizycznych właściwości farby, siły grawitacji oraz zdolności płótna do nasiąkania. Była więc mieszaniną czynników kontrolowanych i tych, nad którymi nie można zapanować.

Najsłynniejsze dzieła Pollocka pochodzą z lat 1947-1950. W 1949 roku dzięki czterostronicowej poświęconej mu wkładce w opiniotwórczym magazynie „Life” stał się osobą niezwykle popularną. U szczytu kariery był uważany za największego amerykańskiego malarza w dziejach. Z początkiem lat pięćdziesiątych Pollock porzucił technikę malarską, która uczyniła z niego niemal gwiazdę.

Prace malarza wykonane po 1951 roku były znacznie ciemniejsze. Stworzył nawet kolekcję obrazów malowanych czarną farbą. Po tym doświadczeniu powrócił jednak do żywych kolorów. Na jego płótnach zaczęły się jednak pojawiać określone kształty, zamiast abstrakcji. Bez wątpienia jego styl stał się znacznie bardziej komercyjny. Jego obrazy cieszyły się wielkim zainteresowaniem galerii i prywatnych kolekcjonerów, dlatego tworzył ich bardzo dużo na zamówienie. W wyniku presji, pod jaką się znajdował, a także osobistych frustracji, popadł w głęboki alkoholizm.

Początkowo nadawał swoim obrazom konkretne tytułu, ale gdy zauważył, że odbiorcy wpatrują się w nie w poszukiwaniu konkretnych kształtów odszedł od tego. Z czasem zaczął po prostu numerować swoje dzieła. Zarówno według niego, jak i jego żony, numery były neutralne, a dzięki nim ludzie patrzyli na obrazy w poszukiwaniu czystego malarstwa, a nie określonej treści.

W 1955 roku Pollock nie malował już niema wcale. Alkoholizm doprowadził go do stanu zupełnej niemocy twórczej. Zginął w wypadku samochodowym 11 sierpnia 1956 roku prowadząc pod wpływem alkoholu. Śmierć poniosła wówczas również Edith Metzger siedząca obok niego. Pollock na zawsze zmienił historię malarstwa ustanawiając nowe trendy w sztuce.strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Madame”
2  Nowa Fala (`68)
3  Klasycyzm – NeoklasycyzmStreszczenia książek
Tagi: