Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W końcu wpadły na pomysł, by zabrać dziadziusia na spacer. Oprowadzały go dookoła Bullerbyn, opowiadały mu różne historie, a on cierpliwie to znosił. W końcu jednak – gdy deszcz coraz mocniej padał, poprosił, by zabrać go do domu. Był bardzo zmęczony. Pomaganie na siłę nie wyszło mu na dobre. Powiedział: „- Najprzyjemniejszą rzeczą w ciągu całego dzisiejszego dnia było to, że mogłem położyć się do mego wygodnego łóżka. Czuję się jakoś dziwnie i w ogóle jestem zmęczony”.

Następnego dnia, gdy pani wyjaśniła dziewczynkom, że wystarczą małe rzeczy, aby wypełnić jej prośbę, Lisa i Anna nabrały nowych sił. Skupiły się na słowach nauczycielki:
„Można na przykład zaśpiewać piosenkę komuś, kto jest samotny i chory, albo dać kwiatek komuś, kto nigdy nie dostaje kwiatów, albo pomówić przyjaźnie z kimś, kto czuje się onieśmielony i zapomniany”.


Po południu dziewczynki udały się do chorej Kristin do Zagajnika. Z tego szczęścia, że oto znalazła się osoba potrzebująca ich pomocy, nie przyniosły jej nic do jedzenia. One jednak zamierzały jej śpiewać. Po kilku donośnych piosenkach gospodyni poinformowała, że musi na chwilę wyjść, one dalej mogą sobie nucić. Dziewczynki grzecznie się pożegnały i wpadły na kolejny pomysł.

Postanowiły podarować komuś kwiaty, najlepiej takie osobie, która nigdy ich nie dostaje. Wybór padł na parobka Oskara. Wręczyły mu bukiet wrzosów, gdy wywoził taczkę z nawozem do gnojówki za oborą. Gdy potem ujrzały kwiaty w gnojówce, postanowiły skończyć ze sprawianiem ludziom przyjemności.

Po południu dziewczynki ujrzały w kuchni mamy Lisy wyglądającego na nieśmiałą osobę Svenssona z Stubbenaset. Miał od nich kupić prosiaka, więc Lasse i Bossę pobiegli po tatusia, który orał w polu. Przez ten czas Svensson siedział w kuchni i czekał. Anna wymyśliła, że porozmawiają z nim, by dodać mu otuchy. Z ich ust padły trzy zdania: „Dziś jest piękna pogoda (….) Wczoraj była piękna pogoda (…) Pewno i jutro będzie ładna pogoda”. Gdy pojawił się tatuś, gość na koniec „rozmowy: zachichotał i spytał: „- A jaka pogoda była przedwczoraj?”.


Niepowodzenia w sprawianiu ludziom przyjemności nie zraziły Lisy. Swoje dobre serce, bezinteresowność i hardość ducha pokazała, gdy bez wahania oddała ukochaną lalkę chorej koleżance. Dopiero po tym wydarzeniu Lisa i Anna zrozumiały, że największe przyjemności sprawiają wtedy, gdy nie planują wszystkiego na siłę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dzieci z Bullerbyn - streszczenie
2  Zabawy dzieci z Bullerbyn
3  Zakupy w sklepie w Wielkiej WsiStreszczenia książek
Tagi: