Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Któregoś dnia szewc przewrócił się i zwichnął nogę, zupełnie przestał troszczyć się zwierzaka. Olle odważnie zapytał, czy może zaopiekować się Svippem na czas jego niedyspozycji. Grzeczny myślał, że pies skoczy chłopcu do gardła, a wówczas Olle podszedł do Svippa i pogłaskał go.

Szewc przekazał psa w opiekę Ollemu. Ten sprzątnął i ocieplił mu budę, wymył miseczkę i napełnił ją świeżą wodą, a na koniec wziął go ze sobą na długi spacer aż do Bullerbyn, a Svipp skakał i skomlił z zachwytu.

Gdy w końcu szewca przestała boleć noga, zabronił Ollemu przychodzić do psa. Svipp miał siedzieć w budzie i pilnować domu. Chłopiec był smutny przez wiele dni, aż w końcu jego tata poszedł do Grzecznego i odkupił Svippa.

Po dokładnym wykąpaniu pies nie przypominał dawnego groźnego zwierzaka. Jego życie się zmieniło, nie bywał już zły i nie musiał chodzić na smyczy, a nocy spał u Ollego pod łóżkiem, a gdy dzieci wracały ze szkoły - niósł tornister swemu panu.

Albertyna
Albertyna to kura Bossego. Kiedy tylko Bosse je jajko, uważa, że zniosła je Albertyna.

W ogrodzie rodzeństwa stało stare drzewo, nazywane przez wszystkich „Sowim Drzewem”. Pochodzenie tej nazwy wiązało się właśnie z pochodzeniem kury. Pewnego razu Bossę wdrapał się na drzewo i zabrał sowom jedno jajko, zastępując je kurzym. Sowia mama nie spostrzegła różnicy. Dalej wysiadywała jajka i pewnego dnia w gnieździe były 3 małe sówki i jedno kurczątko. Bosse, obawiając się reakcji sowy, zabrał żółtą istotkę z gniazda, przywiązał czerwoną tasiemkę do jej nogi i puścił pomiędzy kurczęta mamy. Nadał mu imię Albert. Gdy kurczątko podrosło, okazało się, że to nie jest kogucik, tylko kurka. Imię zostało zmienione na Albertyna:
„Albertyna, gdy fruwa, bije więcej skrzydłami niż inne kury. To dlatego, że urodziła się w sowim gnieździe, mówi Bossę”.

Lotta
Lotta to krowa należąca do mieszkańców Zagrody Środkowej, mama cielaczka Pettera.

Svea
Svea to stara, czarna klacz pana Erikssona, na której dostarczano żyto do młyna.

Ajaks
Ajaks to koń Lisy.

Petter
Petter to cielak krowy Lotty. Jego imię wymyślił Olle. Lasse chciał, żeby cielak nazywał się Postrach Północy. Historia cielaka jest bardzo ciekawa.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dzieci z Bullerbyn - streszczenie
2  Przygoda z baranem Urlikiem
3  Jazda na łyżwach na zamarzniętym jeziorzeStreszczenia książek
Tagi: