Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Ural 1942


19 stycznia 1941 roku Gustaw, po pożegnaniu z Dimką i Olgą, opuszcza obóz. Dociera do Wołogdy, mając nadzieję, że wkrótce przyłączy się do wojska polskiego.

W Swierdłowsku kupuje notes i zaczyna zapisywać swoje obserwacje. Odwiedza rodzinę znajomego z obozu, generała Krugłowowa. Dociera do Kazachstanu i 12 marca zostaje wcielony do dziewiątego pułku artylerii lekkiej. 2 kwietnia, wraz ze swoją dywizją, zostaje ewakuowany do Persji.

Epilog: upadek Paryża


Gustaw wspomina dzień z pobytu w witebskim więzieniu, kiedy oskarżeni dowiedzieli się o upadku Paryża i stracili wszelką nadzieję. W czerwcu 1945 roku, w Rzymie, ponownie spotyka mężczyznę, który przed laty przekazał im tę wiadomość.

Znajomy opowiada mu swoje obozowe dzieje. W obozie został zmuszony do dokonania wyboru między własnym życiem a złożeniem donosu na czterech Niemców. Wówczas wybrał swoje dobro. Przez wiele lat szukał kogoś, kto przeżył sowiecki obóz, aby usłyszeć jedno słowo: rozumiem. Gustaw wysłuchuje go w milczeniu, lecz nie wypowiada oczekiwanego słowa. Mężczyzna wychodzi z pokoju.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Inny świat - streszczenie szczegółowe
2  Czas i miejsce akcji w Innym świecie
3  Geneza „Innego świata” Gustawa Herlinga-GrudzińskiegoKomentarze: Inny świat - streszczenie (z video)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-24 23:21:54

wasza dyskusja na temat czytania książek czy streszczeń jest bezcelowa, ponieważ każdy sam decyduje co ma przeczytać i dlaczego, nie każdy ma tyle czasu żeby pozwolić sobie na czytanie książek to zależy w jakiej się sytuacji znajduje a jeśli chodzi o wypowiedz do Tec (kurzy18 {at} wp.pl) - dr. () to uważam, ze chłopak poszedł do złego technikum i wybrał zły zawód dlatego ma takie zdanie ja chodzę do najlepszego technikum w kraju dzięki któremu mam już dobrze płatną prace a jeszcze nie ukończyłem szkoły został mi rok. dzięki technikum mam już zawód i prace po ukończeniu szkoły mogę iść na studia i pracować za godne pieniądze jeśli zechce a po liceum bez kwalifikacji mogę zamiatać chodniki zero perspektyw bez studiów...i kto tu jest taki mądry??


2019-03-24 22:21:27

Streszczeia na tej stronie są najwyszej jakości :=D Akurat szykuje sie na mature z polaka ustna i wykorzyste to strszczenie [ ma jeszcze całe 3 dni XD]


2019-03-24 18:23:58

Niooby jak najwięcej takich streszczeń:) normalnie piwerwsza klasa!!!!!!! gratulacje i dzięki wielkie!!!!!!!!


2019-03-23 22:28:22

siema Guzik zgodze sie z Toba ale tylko po czesc poniewaz uwazam aby bylo jak najwiecej takich sciag czytam wszystkie lektury ale przed matura potrzeba jakiegos dobrego zrodla powtorki i ta stronka to umozliwia a wiec Niooby jak najwięcej takich streszczeń!!!!!!! pozdrawiam :]


2019-03-23 21:46:54

Super jest dowiedzieć się nagle, ze nastepnego dnia bedzie sie przerabiało jakąś lekturę. ;p no ale rozumiem, lecimy z z programem xD.... wasze streszczenia są najlepsze z całego internetu :)))))))))
Streszczenia książek
Tagi: