Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Ural 1942


19 stycznia 1941 roku Gustaw, po pożegnaniu z Dimką i Olgą, opuszcza obóz. Dociera do Wołogdy, mając nadzieję, że wkrótce przyłączy się do wojska polskiego.

W Swierdłowsku kupuje notes i zaczyna zapisywać swoje obserwacje. Odwiedza rodzinę znajomego z obozu, generała Krugłowowa. Dociera do Kazachstanu i 12 marca zostaje wcielony do dziewiątego pułku artylerii lekkiej. 2 kwietnia, wraz ze swoją dywizją, zostaje ewakuowany do Persji.

Epilog: upadek Paryża


Gustaw wspomina dzień z pobytu w witebskim więzieniu, kiedy oskarżeni dowiedzieli się o upadku Paryża i stracili wszelką nadzieję. W czerwcu 1945 roku, w Rzymie, ponownie spotyka mężczyznę, który przed laty przekazał im tę wiadomość.

Znajomy opowiada mu swoje obozowe dzieje. W obozie został zmuszony do dokonania wyboru między własnym życiem a złożeniem donosu na czterech Niemców. Wówczas wybrał swoje dobro. Przez wiele lat szukał kogoś, kto przeżył sowiecki obóz, aby usłyszeć jedno słowo: rozumiem. Gustaw wysłuchuje go w milczeniu, lecz nie wypowiada oczekiwanego słowa. Mężczyzna wychodzi z pokoju.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Inny świat - streszczenie szczegółowe
2  Czas i miejsce akcji w Innym świecie
3  Geneza „Innego świata” Gustawa Herlinga-GrudzińskiegoKomentarze: Inny świat - streszczenie (z video)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-19 23:06:09

ludzie,to się przecież zdarzyło naprawdę!!!przeczytajcie koniecznie a zmienicie zdanie o ludziach i rzeczywistości,w której zyjem,a która jest wynikiem tamtych zdarzeń


2019-01-19 16:03:59

przeczytałam książkę w całosci ale zawiera tyle wydarzen i postaci ze bez przypomnienia ciężko by mi było na cokolwiek odpowiedziec także dzięki za super streszczenie:*


2019-01-18 20:47:28

streszczenie fajne i nie mam zamiaru czytać lektur bo szkoła przygotowuje tylko dobrze wykształcona mase roboczą a nie biznesmena lub inwestora tacy ludzie ucza sie tego z zycia, najwazniejsza jest wiedza życiowa


2019-01-18 20:38:03

hmmm... Nie wolno utożsamiać narratora z autorem, chyba, że zostało to wyraźnie zaznaczone na poczatku wypowiedzi, a chyba nie zostało, chyba, że coś pominęłam. Drażnią mnie stwierdzenia autor, czy Gruziński wskazujące na bohatera.


2019-01-18 17:54:18

Stwierdzenie, ze kolega jest kiepem świadczy tylko o Twojej kulturze, albo raczej jej braku. Niepowinieneś również porównywać jego poziomu inteligencji do innych patrząc przez pryzmat własnych doświadczeń. Sam jestem uczniem technikumi uwłacza mi twoja wypowiedz. Gdybyś choć w niewielkim stopniu myślał o tym jakie możliwości stwarza zdobycie zawodu to gratuluję. Zresztą nie ma co ukrywać że jeśli Twoje ambicje zamykaja sie na zdaniu matury z bardzo pozytywnym wynikiem i dostanie sie na renomowaną uczelnie również winszuje. Pamiętaj że nie na tym sie kończy, a jeżeli uważasz dodatkowy rok nauki z nieco innymprogramem nauczania to strata czasu to chyba "nauka" traci sens swojego znaczenia. A streszczenie na prawde wporządku i dobra powtórka treści książki ;)
Streszczenia książek
Tagi: