Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Ural 1942


19 stycznia 1941 roku Gustaw, po pożegnaniu z Dimką i Olgą, opuszcza obóz. Dociera do Wołogdy, mając nadzieję, że wkrótce przyłączy się do wojska polskiego.

W Swierdłowsku kupuje notes i zaczyna zapisywać swoje obserwacje. Odwiedza rodzinę znajomego z obozu, generała Krugłowowa. Dociera do Kazachstanu i 12 marca zostaje wcielony do dziewiątego pułku artylerii lekkiej. 2 kwietnia, wraz ze swoją dywizją, zostaje ewakuowany do Persji.

Epilog: upadek Paryża


Gustaw wspomina dzień z pobytu w witebskim więzieniu, kiedy oskarżeni dowiedzieli się o upadku Paryża i stracili wszelką nadzieję. W czerwcu 1945 roku, w Rzymie, ponownie spotyka mężczyznę, który przed laty przekazał im tę wiadomość.

Znajomy opowiada mu swoje obozowe dzieje. W obozie został zmuszony do dokonania wyboru między własnym życiem a złożeniem donosu na czterech Niemców. Wówczas wybrał swoje dobro. Przez wiele lat szukał kogoś, kto przeżył sowiecki obóz, aby usłyszeć jedno słowo: rozumiem. Gustaw wysłuchuje go w milczeniu, lecz nie wypowiada oczekiwanego słowa. Mężczyzna wychodzi z pokoju.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Inny świat - streszczenie szczegółowe
2  Czas i miejsce akcji w Innym świecie
3  Geneza „Innego świata” Gustawa Herlinga-GrudzińskiegoKomentarze: Inny świat - streszczenie (z video)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-20 21:55:57

A mi sie wydaje że poprostu jestes strasznie egosityczną i samolubną istotką, a twój komentarz jest tylko przejawem braku tolerancji względem innych. Myślisz że jak jesteś stożkogłowy i siedzisz całymi dniami nad nauką to masz prawo do oceniania i krytyowania innych. Pomyśl troche jak następnym razem coś napiszesz takiego bo mi sie wydaje że ostatnio cosik za malo uzywasz tego waznego organu jakim jest MÓZG


2019-01-20 20:57:39

polska oswiata jest do dupy moi mili.......dobor lektur fatalny.....to jest dobre dla rosyjskich children.........scheise ale dluga ksiażka!!!!!!!!!!!!


2019-01-20 19:22:50

super streszczonko,szukalam......... szukalam i nalezcie znalazlam cos fajnego:)wielkie dzieki!!!!!!!!!!!!!!!!pozdro 4all:>


2019-01-20 17:19:03

wiadomo, ze streszczenie nie jest dla molow ksiazkowych, tylko dla tych, ktorzy chca czuc sie w miare bezpiecznie na lekcji polskiego. swoja droga, po przeczytaniu ksiazki dobrze sobie przypomniec jej ogolna tresc, nazwiska i miejscowosci w wlasnie tego typu streszczeniu. ksiazka jest naprawde ciekawa, choc tragiczna, w tyms treszczeniu tego nie poczujecie.


2019-01-20 15:46:41

Nie zgadzam się z Tobą. Za mało czasu między jedna a drugą lekturą(przynajmniej w mojej szkole,a widzę po wypowiedziach, że nie tylko w mojej). Ludzie nie nadarzają. Nie znam osoby, która przeczytała wszystkie lektury w liceum. Stronka jest bardzo dobra-polecam =)
Streszczenia książek
Tagi: