Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Laura zorganizowała dobroczynny bal, na który zaproszono także Cezarego. W czasie przymiarki balowego fraku doszło do pocałunku między Cezarym i Karoliną, co zauważyła zazdrosna Wanda.

Pewnego dnia Cezary został w Leńcu dłużej, po czym Laura postanowiła odwieźć go bryczką do Nawłoci. Tam porwani atmosferą chwili i namiętnością przeżyli chwile miłosnego uniesienia.

Na balu Cezary szukał wzrokiem Laury i wyszedł z nią do ogrodu, co widziała Karolina. Bardzo ją to zabolało i domyśliła się romansu Cezarego. Wkrótce Nawłocią wstrząsnęła śmierć Karoliny, która została otruta przez zazdrosną Wandę. Okszyńska wyparła się jednak wszystkiego i z braku dowodów nie poniosła konsekwencji swojego czynu.

Tymczasem kwitł romans między Czarkiem a Laurą. Podczas jednej ze schadzek Baryka spotkał w Leńcu Barwickiego. Doszło do awantury, podczas której Cezary uderzył szpicrutą rywala i samą Laurę. Po tym incydencie został wyrzucony z domu kochanki.

Dwa tygodnie później dowiedział się od Hipolita, że Laura poślubiła Barwickiego. Cezary postanowił wyjechać. Wrócił do Warszawy i zamieszkał u swojego kolegi, Buławnika. Skontaktował się z Gajowcem, który przedstawił mu swoją koncepcję naprawy Polski jako sumienną pracę nad wdrażaniem ideałów – patriotyzmu, rozwoju oświaty itd. Czarek nie identyfikował się z poglądami Gajowca. Wkrótce zetknął się z rewolucjonistą Antonim Lulkiem. Lulek zaprosił go na zebranie komunistów, z którymi Cezary nie do końca się zgadzał.

Chłopak dostał list od Laury i spotkał się z nią w Ogrodzie Saskim, okazało się jednak, że Kościeniecka chce pozostać wierna mężowi i nie ma zamiaru kontynuować ich romansu. W ostatniej scenie powieści widzimy Cezarego idącego na czele pochodu robotników, protestujących przeciw zduszeniu strajku. Idącym w pochodzie robotnikom drogę zastąpił kordon żołnierzy, a wtedy Cezary odłączył się od manifestacji i sam poszedł do przodu.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Przedwiośnie - streszczenie szczegółowe
2  Przedwiośnie - ramowy plan wydarzeń
3  Laura Kościeniecka - charakterystyka postaciKomentarze: Przedwiośnie - streszczenie "w pigułce"

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-15 15:34:28

heh...dobre to syreszczenie zawsze cos tam z tego mozna sie dowiedziec:-)choc to prawda ze powinno sie czytacksiazki ale kto ma na to cazas...ja czytam ale trylko te ktore mnie interesuja i wlasnie gdy mam na to troszke czasu


2019-01-13 20:02:46

Streszczenie w pigulce, chyba nikt nie oczekiwal tutaj calej ksiazki? Sama nazwa o czyms swiadczy ze to jest najkrotsze streszczenie jakie moze byc. Ps. Mi sie bardzo przydalo!


2019-01-12 20:15:12

'Chłopak dostał list od Laury i spotkał się z nią w Ogrodzie Saskim, okazało się jednak, że Kościeniecka chce pozostać wierna mężowi i nie ma zamiaru kontynuować ich romansu. ' a to nie było tak że ona złożyła mu niemoralną propozycję romansu?


2019-01-07 20:53:30

Na prawdę bardzo dobre "streszczenie w pigułce", zawsze korzystam z tej stronki bo jest świetna. Tylko jeśli można uaktualnić to streszczenie to tylko na prawdę gorąco polecam ze 3-4 zdania napisać jak był w Chłodku bo to zostało pominięte, a jest ważne nawet tak ogólnikowo, bo przecież Chłodek stanowi kontrast z Nawłocią. Pozdrawiam :)


2019-01-07 19:39:48

super piguła,treść przypomniana w 100%(dla kogoś kto czytał książkę ze zrozumieniem:)) czytałam het przed wakacjami, a teraz (prawie pazdziernik,po pigułce treść odżyła:) dzikuję:* pigułka nie dla lenia!
Streszczenia książek
Tagi:
Streszczenie Przedwiośnia - Przedwiośnie - Stefan Żeromski - Przedwiośnie Stefana Żeromskiego -