Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kordian podróżuje po Europie. Odwiedza po kolei:
• Londyn – Kordian siedzi pod drzewem w James Parku (park wokół pałacu Św. Jakuba ) i rozmawia z Dozorcą, przekonuje się, że światem rządzą pieniądze.
• Dover – siedzi nad morzem i czyta fragmenty tragedii Szekspira p.t. Król Lear, uświadamia sobie przepaść pomiędzy literaturą a rzeczywistością. (scena w Dover - swoisty hołd złożony przez Słowackiego angielskiemu dramaturgowi)
• Włochy – Kordian nawiązuje romans z Wiolettą. Kochanka zapewnia go o swoim głębokim uczuciu. Okazuje się jednak, że zależy jej tylko na klejnotach, jakimi obdarowywał ją Kordian. Postanawia wyruszyć z nim w nieznane tylko ze względu na to, że jego koń jest podkuty złotymi podkowami. Gdy w drodze okazuje się, że koń zgubił podkowy, Wioletta opuszcza Kordiana.
• Watykan – Kordian rozmawia z papieżem. Przynosi mu garść ziemi z Polski,
“ziemi, kędy dziesięć tysięcy wyrżnięto / Dziatek, starców i niewiast”.
Papież nie rozumie losu Polaków, radzi im być posłusznym carowi i się modlić. Audiencja w Watykanie kompromituje w oczach Kordiana autorytet moralny Kościoła
• Mont Blanc – Kordian wygłasza swój słynny monolog, w którym stawia się w pozycji człowieka mającego nieograniczone możliwości; mówi:
“Jam jest posąg człowieka na posągu świata”.
Słowami “Polska Winkelriedem narodów!” przyrównuje rolę Polski w historii Europy do roli legendarnego bohatera szwajcarskiego Winkelrieda, który w bitwie z Austriakami miał chwycić kopie rycerzy i skierować je wszystkie na siebie. Podobnie Polska ma spełnić ofiarę wobec innym narodów, ale ofiara ta ma polegać nie na biernym cierpieniu (jak w III części Dziadów), ale na walce czynnej. Chmura unosi Kordiana do Polski.

Akt III – Spisek koronacyjny
Cały akt III ma miejsce w Warszawie w czasie koronacji Mikołaja I na króla Polski i kilka dni po tym wydarzeniu.

Scena I
Scena I rozgrywa się na Placu Zamkowym, gdzie wystawiono ozdobne rusztowanie z okazji koronacji cara Mikołaja I. Ludzie różnego stanu komentują wydarzenia, związane z koronacją. Scena ta dobrze oddaje nastroje, jakie panowały w społeczeństwie polskim w związku z koronacją.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Kordiana
2  Geneza Kordiana
3  ciekawostkiKomentarze: Kordian - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-17 22:19:20

całkiem niezłe-bardzo mi pomogłaś :) dzięki


2019-01-17 20:27:02

Sajko właśnie dlatego gdzie leży jest taka ważna :) Poucz się troszkę więcej historii to zrozumiesz istotę mesjanizmu i dowiesz się że polska była potęgą zanim ją rozbierano a spisek 3 państw przeciw niej był wynikiem strachu przed zemstą. w pojedynkę żadne z tych państw nie dało by rady Polakom. Gramatyki i ortografii sięnie czepiajcie bo ważny jest tylko sens streszczenia ;] a jak się ma takiego gościa od polskiego jak ja to streszczenie chyba nie wystarczy :/ ale może w końcu zdam ten romantyzm xD Pozdro :)


2019-01-17 18:33:32

no streszczenie nawet ok.:)spoko nawet ujdzie ....zwięzłe, krótkie i na temat ..wiadomo o co chodzi w tej glupiej książce przyhanajmniej...hihih:))pozdrawiam i milej lektury życze..!!


2019-01-17 17:39:05

bardzo dobre streszczenie .


2019-01-17 17:12:35

przeczytalam ksiazke i kompletnie z niej nic nie rozumie....masakra sprzeczytalam streszczenie i cos tam kojarze ale zobaczymy.......mam nadzieje ze sie uda na sprawdzianie:)
Streszczenia książek
Tagi: