Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Scena VII
Plac Saski. Car i Wielki Książę Konstanty robią przegląd wojsk. Żołnierze przyprowadzają do nich Kordiana. Wielki Książę rozkazuje żołnierzom ustawić piramidę z karabinów zakończonych bagnetami, a Kordianowi wsiąść na koń i przeskoczyć ową piramidę. Konstanty obiecuje Kordianowi, że jeśli mu się to uda, to daruje mu życie. Kordianowi udało się tego dokonać. Car mimo to rozkazuje żołnierzom rozstrzelać go.

Scena VIII
Kordian wtrącony do więzienia czeka na egzekucję. Rozmawia w celi z Księdzem i Grzegorzem. Grzegorz modli się za swego pana i obiecuje nazwać swojego wnuka jego imieniem. Ksiądz zaś obiecuje zasadzić w swoim ogrodzie różę i też nazwać ją imieniem Kordiana. Wiedząc, że ludzie będą pamiętać o nim po śmierci, Kordian uspokaja się. Oficer przychodzi oznajmić mu, że zostanie rozstrzelany.

Scena IX
Rozmowa cara i Wielkiego Księcia Konstantego w Zamku Królewskim. Istotą tej rozmowy jest spór dotyczący pozycji Wielkiego Księcia (carskiego brata) jako władcy Królestwa, lecz zapleczem tego sporu są zadawnione antagonizmy w rodzinie cesarskiej dotyczącej następstwa po Aleksandrze I, ojcu cara i Konstantego. Pretekstem do rozpoczęcia rozmowy jest prośba Konstantego o ułaskawienie Kordiana. Ostatecznie car pod naciskiem brata ustępuje i każe napisać ułaskawienie. Konstanty daje je Adiutantowi i rozkazuje jak najszybciej zawieść je na miejsce egzekucji.

Scena ostatnia (X)
Plac Marsowy, Kordian stoi przed plutonem egzekucyjnym. Adiutant jedzie na Plac Marsowy z ułaskawieniem dla Kordiana, ale oficer dający rozkaz do wystrzału nie widzi go. Podnosi w górę rękę na znak przygotowania się żołnierzy do wystrzału. W tym momencie dramat się urywa – nie wiadomo, czy adiutant zdążył na czas z ułaskawieniem, nie wiadomo, czy Kordian ostatecznie przeżył, czy został zabity.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Kordiana
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów Kordiana
3  Spisek koronacyjny w KordianieKomentarze: Kordian - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-17 22:19:20

całkiem niezłe-bardzo mi pomogłaś :) dzięki


2019-01-17 20:27:02

Sajko właśnie dlatego gdzie leży jest taka ważna :) Poucz się troszkę więcej historii to zrozumiesz istotę mesjanizmu i dowiesz się że polska była potęgą zanim ją rozbierano a spisek 3 państw przeciw niej był wynikiem strachu przed zemstą. w pojedynkę żadne z tych państw nie dało by rady Polakom. Gramatyki i ortografii sięnie czepiajcie bo ważny jest tylko sens streszczenia ;] a jak się ma takiego gościa od polskiego jak ja to streszczenie chyba nie wystarczy :/ ale może w końcu zdam ten romantyzm xD Pozdro :)


2019-01-17 18:33:32

no streszczenie nawet ok.:)spoko nawet ujdzie ....zwięzłe, krótkie i na temat ..wiadomo o co chodzi w tej glupiej książce przyhanajmniej...hihih:))pozdrawiam i milej lektury życze..!!


2019-01-17 17:39:05

bardzo dobre streszczenie .


2019-01-17 17:12:35

przeczytalam ksiazke i kompletnie z niej nic nie rozumie....masakra sprzeczytalam streszczenie i cos tam kojarze ale zobaczymy.......mam nadzieje ze sie uda na sprawdzianie:)
Streszczenia książek
Tagi: