„Romeo i Julia” – William Szekspir opisuje historię najsławniejszych kochanków w dziejach literatury. Mimo iż rodziny młodej pary od pokoleń żyli w konflikcie wygrywa ich miłość. Romeo i Julia biorą potajemnie ślub. Nie dane im jednak było wspólne życie. Romeo odnalazłszy śpiącą Julię wziął ja za zmarłą i popełnił samobójstwo. Julia przebudziwszy się na widok zmarłego kochanka również odebrała sobie życie. Rodzice młodych dopiero po tragicznych wydarzeniach zaakceptowali ich małżeństwo i pogodzili się.
„Hamlet” – William Szekspir kreuje postać niepoprawnego idealisty i marzyciela. Duch ojca zdradza mu sekret swej śmierci – morderstwa dokonanego przez brata – uzurpatora Klaudiusza. Hamlet szuka dochodów zbrodni by dokonać zemsty, jednak izolowany, nie chcąc brać udziału w kłamstwach, przybiera maskę drwiny i obłędu. Marzy o świecie idealnym, wolnym od gry pozorów, zbrodni, w którym możliwa jest czysta miłość. Ginie nie doprowadzając do zemsty na stryju.
„Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy” – Miguel de Cervantes bohaterem swojej powieści czyni prostodusznego szlachcica z Manczy, który po lekturze ksiąg o błędnych rycerzach walczących z olbrzymami i potworami w obronie pokrzywdzonych, postanawia wyruszyć w świat, aby poszukiwać rycerskich przygód i walczyć z wszelkim złem. Uznaje, że dla własnej sławy i dobra kraju konieczne jest, aby został błędnym rycerzem, czyli naprawiał krzywdy całego świata, narażał się na niebezpieczeństwo i zdobył wieczną sławę. Mimo swego cudacznego wyglądu, budzącego u ludzi śmiech, z przekonaniem wypełniał swą misję. Widząc na polu wiatraki, wziął je za potworne olbrzymy i postanowił, nie słuchając perswazji swego giermka – Sanczo Pansy – stoczyć z nimi nierówną walkę. Ta scena nabrała wartości symbolu, a dam Don Kichote stał się autentycznym mitem literackim, uosobieniem naiwności i marzycielstwa.
strona: - 1 - - 2 - - 3 - - 4 - - 5 - - 6 -