Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dwór w Polsce to miejsce szczególne. Kojarzony jest z wartościami narodowymi, kulturą szlachecką i patriotyzmem. Jest to obszerny dom mieszkalny charakterystyczny dla dawnych posiadłości ziemskich, dawna siedziba ziemiańska. Nieodłącznie kojarzy się z krajobrazem kontuszowej Rzeczpospolitej, a potem z Polską porozbiorową. W literaturze przedstawiany był rozmaicie od uosobienia Arkadii, poprzez próbę uchwycenia obyczajów i codzienności ziemiańskiego życia, po symbol wad i ograniczeń narodowych.


Dwór w literaturze

”Żywot człowieka poczciwego” - Mikołaj Rej ukazał barwny obraz życia szlacheckiego w wiejskim dworku. Przedstawił je jako życie prowadzone zgodnie z rytmem natury z dala od ludzi. Dworek to miejsce, gdzie można prowadzić poczciwe życie, mając u boku żonę i czeladkę dzieci.

„Na dom w Czarnolesie” – J. Kochanowski mówi o wiejskim domu jako o gnieździe ojczystym, gdzie można prowadzić spokojne,... więcejPojęcia związane z dworem (frazeologia)

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - muzeum znajduje się w eklektycznym dworku zbudowanym w 1895 r., zakupionym w 1900 r. ze składek społeczeństwa i ofiarowanym Henrykowi Sienkiewiczowi na 25-lecie jego pracy twórczej. Wyremontowany i rozbudowany przez pisarza, który mieszkał w nim okresowo wraz z rodziną w latach 1902-1914.

Dworek „Reymontówka” W Chlewiskach - Dom Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach mieści... więcejDwór - wyrazy bliskoznaczne

... więcej