Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Młodość to szczególny okres w życiu człowieka, podczas którego kształtuje się osobowość. To często okres buntu przeciwko rodzicom, zastanemu światu i zasadom nim rządzącym. To również czas poszukiwania autorytetów oraz zderzenia ideałów z rzeczywistością, a także okres bardzo emocjonalnego odbierania świata, pierwszych, gwałtownych miłości i tragedii. Młodości zwykle przypisuje się określone cechy: odwagę, wrażliwość, zapał, ale i brak rozwagi, doświadczenia, skłonność do brawury. Jest to wiek, w którym po pierwszych doświadczeniach dojrzewania rozwija się i dobiega kresu proces poznawania życia.

Młodość - wyrazy bliskoznaczne
wiek młodzieńczy, okres dojrzewania, młodzieńcze lata, szczenięce lata.

Pojęcia związane z młodością (frazeologia)
Być młodym duchem - niezależnie od wieku tryskać energią, cieszyć się życiem.

Młodość musi się wyszumieć - młodości przypisany jest przywilej szaleństw i zabawy, czasem popełniania głupstw.

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - to, czego człowiek nauczy się w młodości będzie miało wpływ na całe jego życie.


Motyw młodości w literaturze

MITOLOGIA - Boginią młodzieńczej urody była Hebe, córka Zeusa i Hery. To ona nalewała bogom olimpijski nektar, dzięki któremu pozostawali zawsze młodzi. Gdy poślubiła Heraklesa, zastąpił ją Ganimedes (młodzieniec słynny z urody). Przedstawiano ją z czarą lub dzbanem wypełnionym ambrozją i nektarem.
Ikar z Mitu o Dedalu i Ikarze to uosobienie romantycznego wzlotu, wzniosłych ideałów, bohaterstwa graniczącego z szaleństwem.... więcej

Młodość w sztuce

”Portret młodzieńca z czaszką” – Frans Hals

Wspomnienie młodości - Jacek Malczewski

Stowarzyszenie umarłych poetów” - film Petera Weira jest dziełem mówiącym o potrzebach młodego pokolenia. Reżyser ukazuje w nim życie uczniów ekskluzywnej szkoły i to, jak nudna dotąd ich egzystencja odmienia się przez przybycie do szkoły nowego nauczyciela języka angielskiego - Johna Keatinga (Robin Williams).... więcej