Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Cierpienie towarzyszy człowiekowi od początku. Jego przyczyną może być choroba, ból, strach, czyjaś śmierć, niespełniona miłość, tęsknota. Najstraszliwsze i najbardziej poruszające jest cierpienie osób bezbronnych i słabych, a zwłaszcza dzieci. Cierpienie zaznacza swą obecność w każdej epoce i w literaturze każdego kraju. Różne też bywają reakcje na cierpienie. Jedni buntują się przeciw niesprawiedliwości losu, inni przyjmują je z pokorą, twierdząc, że cierpienie uszlachetnia.

Cierpienie - wyrazy bliskoznaczne
dolegliwość, przykrość, męka, męczarnia, ból, boleść, udręka, utrapienie, katusza, niemoc, żałość, męczeństwo, martyrologia.

Pojęcia związane z cierpieniem (frazeologia)
weltschmerz - dosłownie ból świata, depresja, smutek, apatia spowodowana myślami o niedoskonałości świata; sentymentalny pesymizm, chandra, spleen.

hiobowa wieść - zła, katastrofalna, tragiczna wiadomość.

pocieszyciel Hioba - przyjaciel, który pocieszając nas w nieszczęściu, stara się nam udowodnić, że jest ono wynikiem naszej winy i tym samym przyprawia nas o tym większą zgryzotę.

prometeizm - postawa poświęcenia dla narodu, społeczeństwa.


Cierpienie w literaturze

BIBLIA Stary Testament przedstawia historię Hioba. Żył on w ziemi Ur w dostatku i szczęściu. Z powodu zakładu między Bogiem i szatanem znosił liczne cierpienia: stracił dobytek, zmarły jego dzieci, wreszcie sam został dotknięty trądem, co spowodowało, że ludzie przestali go szanować, ponieważ chorobę tę traktowano jako karę za grzechy. Mimo szyderczej rady żony:”aby przeklął Boga i umarł”, zniósł... więcej





Cierpienie w sztuce

„Hiob i żona” – A. Durer

„Prometeusz skowany” – Rubens

„Sąd Ostateczny” – tryptyk H. Boscha

„Sąd ostateczny” – Hans Memling

„Koło skazańców” – Vincent van Gogh

„Rozstrzelanie powstańców madryckich” – Francisco Goya

„Guernica” – Pablo Picasso

„Cierniem koronowanie”... więcej