Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motyw miłości występuje w literaturze od samych jej początków. Nie ma chyba epoki czy nurtu, którego twórcy nie opiewali bądź nie przeklinali miłości. Jest odwiecznym motywem wszystkich pokoleń pisarzy i poetów. To wartość przeciwstawiana często złu, a nawet śmierci. Możemy wyróżnić wiele rodzajów miłości. Miłość spełnioną i niespełnioną, destrukcyjną, tragiczną, duchową i fizyczną, zmysłową, ślepą, a także miłość wielką zdolną przezwyciężyć nawet śmierć. Miłować można Boga, ojczyznę, przyjaciół; wyróżnić można również miłość rodzicielską, macierzyńską, jednak najczęściej spotykanym w literaturze i sztuce motywem jest miłość kochanków. Czym jest miłość? Nikt do końca nie wie, dlatego ludzie wciąż próbują ją definiować, ujmować w nowe ramy. Pewne jest, że świat bez miłości nie mógłby istnieć, a jej brak powoduje największe cierpienia i spustoszenia w duszy człowieka.


Miłość w literaturze

BIBLIA - „Pieśń nad pieśniami” to, jak twierdzą niektórzy, najwspanialsza i najdoskonalsza pieśń miłości. Można ją odczytywać dosłownie - jako poemat liryczny o tematyce miłosnej lub weselnej oraz alegorycznie – jako pieśń o miłości Boga do narodu wybranego. Utwór ten ukazuje wielką miłość Oblubienica i Oblubienicy, co może być interpretowane jako przedstawienie Boga i ludzi we wzajemnym pragnieniu osiągnięcia... więcejMiłość w sztuce

”Amor i Psyche” - rzeźba Canovy

„Eros napinający łuk” - rzeźba Lizyppa

„Eros” – rzeźba Praksytelesa dla miasta Tespie

„Eros i Psyche” – opera Ludomira Różyckiego

„Zaślubiny Psyche z Amorem” – Giulio Romano

„Odyseusz i Penelopa” – Francisco Primaticco

„Alegoria miłości” – obraz Agnola... więcejPojęcia związane z miłością (frazeologia)

Kupido – podobnie jak Amor i Eros bóg miłości, przedstawiany jako nagi chłopczyk z łukiem i strzałami; od łacińskiego kupido - pożądanie.

miłość platoniczna - według Platona miłość zmysłowa do pięknego ciała jako szczebel do miłości nadzmysłowej do pięknej duszy, do idei piękna. potocznie miłość oparta na wyłącznie duchowej skłonności.

narcyzm - umiłowanie samego siebie, zwłaszcza własnej... więcejMiłość - wyrazy bliskoznaczne

... więcej