Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Marzenia dają nam możliwość ucieczki przed szara nieraz codziennością i monotonią. Marząc, możemy stać się kimkolwiek chcemy i znaleźć się gdziekolwiek pragniemy. Jednak marzenia to nie tylko „bujanie w niebieskich obłokach”.

Jeśli z determinacją i przekonaniem realizujemy z pozoru nierealne plany udaje je się często zrealizować. Czasem, gdyby nie marzenia, świat nie posunąłby się naprzód. marzył o odkrywaniu nowych lądów i potrafił do swych wizji przekonać innych, którzy pomogli mu spełnić pragnienia. Gdyby nie jego upór świat dziś wyglądałby na pewno inaczej.

Jednak marzenia potrafią prowadzić również do zguby. Ikar, pragnąc wzlecieć jak najbliżej słońca zapomniał o bezpieczeństwie, a swą lekkomyślność przypłacił życiem. Należy pamiętać, że marzyć warto w każdym wieku. Ania z Zielonego Wzgórza potrafiła w młodości swój dom i okolice zmienić w magiczną krainę, jednak i w późniejszym życiu nigdy nie zapomniała, jak ważne jest „mierzenie ponad cel, by trafić do celu”. Każdy z nas pragnie lepszego, pełniejszego życia. Jeśli trudno nam osiągnąć to w rzeczywistości pozostają nam… marzenia.

Marzenie - wyrazy bliskoznaczne
marzyciel - lekkoduch, bujający w obłokach, fantasta, donkiszot, błędny rycerz, romantyk, utopista, idealista, wizjoner.

marzenie – pragnienie, fantazja, plan, zamiar, mrzonka, złudzenie, ułuda, utopia, urojenie, bujanie w obłokach.

Pojęcia związane z marzeniami (frazeologia)
walka z wiatrakami – niepotrzebna, bezowocna walka, często z wyimaginowanym przeciwnikiem, wytworami własnej wyobraźni, z góry skazana na klęskę.

bujać w obłokach - marzyć, myśleć o rzeczach nierealnych, nierzeczywistych.

patrzeć na świat przez różowe okulary - być optymistą, dostrzegać w otaczającej rzeczywistości same pozytywy.

mieć głowę w chmurach - zaprzątać uwagę nierealnymi problemami, myśleć o wzniosłych zagadnieniach, nie zaś o przyziemnych problemach.

utopista - człowiek, który marzy o utopi - idealnym świecie bez cierpień, chorób, wojen, gdzie wszyscy są piękni, bezpieczni i szczęśliwi i wierzy, że stworzenie takiej rzeczywistości jest możliwe.

fantasta - człowiek snujący fantazje, zmyślający, opowiadający nierealne historie.

idealista - człowiek kierujący się wzniosłymi zasadami, wartościami, przekonany o swej postawie, poglądach, pragnący lepszego świata.

donkiszoteria - postawa wzorowana na Don Kichocie. Marzycielstwo, nadmierny idealizm, bezowocne, niepraktyczne działanie ze szlachetnych pobudek. Zazwyczaj oznacza bezmyślną, niepotrzebną walkę z wymyślonym przeciwnikiem.


Motyw marzeń/marzyciela w literaturze

MITOLOGIA – pierwowzorem marzyciela w mitologii był Ikar, bohater mitu o Dedalu i Ikarze. Wbrew woli ojca wzniósł się na ulepionych z wosku i piór skrzydłach za blisko słońca. Swą lekkomyślność przypłacił życiem. Ikar pragnął wznieść się do chmur, przełamać ograniczenia, poznać, co nieznane. Zapomniał jednak, że podczas realizacji marzeń obowiązują ziemskie prawa, między innymi prawo grawitacji. Do dziś symbolizuje... więcej





Motyw marzeń/marzyciela w sztuce

„Upadek Ikara” - Henri Emile Benoit Matisse

„Upadek Ikara” – Marc Chagall

„Upadek Ikara” – Peter Brueghel

„Skrzypek” – Marc Chagall

„Ikar” – Peter Rubens

„Don Kichot” – Honoré Daumier

„Don Kichot” – Zygmunt Waliszewski

„Mickiewicz na Judahu skale” – Walenty... więcej