Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 
„Ludzie bezdomni” – Stefan Żeromski opisuje idealistę, społecznika, miotającego się pośród egoistycznego świata. Marzy o tym by pomagać prostym ludziom. Rezygnacja z małżeństwa z ukochaną Joasią Podborską to cena jaką płaci za walkę o swe ideały.

„Przedwiośnie” – Stefan Żeromski swa powieść napisał w wyniku zawiedzionych nadziei społecznych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Cezary Baryka, urodzony w baku, ma wyidealizowany obraz polski. Jego ojciec marzy o sinej i niepodległej ojczyźnie, w której powstają „szklane domy”. Do końca swych dni wierzy w dobrobyt czekający w niepodległej Polsce rzeczywistość zastana przez Cezarego w Polsce jest jednak skrajnie różna od wyobrażeń rodziców.

„Siłaczka” – Stefan Żeromski w swej noweli przedstawia Stasię Bozowską, która marzy o nauczaniu i poprawie losu najbiedniejszych. Poświęca się ucząc wiejskie dzieci. Niestety, żyjąc w skrajnym ubóstwie, zaraża się tyfusem i umiera.

„Tajemniczy ogród” – F. H. Burnett opowiada historię krnąbrnej egoistki – Mary Lennox, która po utracie rodziców przybywa do wuja do Anglii i powoli przenika tajemnice jego wielkiego zamku. Odkrywa między innymi furtkę do magicznego, choć zaniedbanego ogrodu. Jej marzeniem staje się ożywienie go. Podczas pracy w ogrodzie zaczyna inaczej patrzeć na świat. Zyskuje przyjaźń i odmienia na lepsze los wuja i jego syna, poruszającego się na inwalidzkim wózku.

„Ania z Zielonego Wzgórza” - Lucy Maud Montgomery opowiada o losach wiecznej marzycielki – rudowłosej Ani Shirley, wcześnie osieroconej dziewczynki, która wskutek nieporozumienia trafia do domu Maryli i Mateusza na Zielonym Wzgórzu. Sympatyczna, wrażliwa i pełna wdzięku, obdarza swych opiekunów wielką miłością, zdobywa ich serca i odnajduje prawdziwie rodzinny dom. Dzięki marzeniom przeobraża dom na Wyspie Księcia Edwarda w miejsce magiczne. Choć jej lekkomyślność i „bujanie w obłokach” były często przyczyną kłopotów, nikt dłużej nie potrafił gniewać się na niesforne dziewczę.

„Król Maciuś Pierwszy” – Janusz Korczak przedstawia chłopca, który pragnie stworzyć krainę szczęśliwości, pozbawiona wojen, konfliktów oraz nietolerancji. W takim beztroskim królestwie miałyby rządzić dzieci, a obywatele, pozbawieni obowiązków mieliby czas na zabawę. jego marzenia spełniają się jednak tylko na krótko.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij



  Dowiedz się więcej
1  Motyw tańca w sztuce
2  Motyw kobiety w literaturze
3  Śmierć - wyrazy bliskoznaczne