Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 
„Mały Książę” – Antoin de Saint-Exupéry ukazuje międzyplanetarną wędrówkę małego mieszkańca planety B-612. Podróżowanie dostarcza Małemu Księciu powodów do zdziwienia i niezadowolenia. Dzięki niej poznaje, czym jest miłość, przyjaźń i śmierć. Wartości, jakim hołdują dorośli rozczarowują bohatera, który uosabia marzenia i poszukiwanie dziecka.

„Przygody Alicji w krainie czarów” – Lewis Carroll opisuje historię małej dziewczynki – Alicji, która trafia we śnie do magicznego świata wyobraźni i marzeń. Próbuje w nim odnaleźć odpowiedzi na podstawowe dla każdego człowieka pytania, a także wyjaśnić, na jakiej zasadzie funkcjonuje nierealny świat.

„Piotruś Pan” – James Matthew Barri przedstawia losy Piotrusia Pana, który nie chciał dorosnąć, uciekł z ojcowskiego domu tydzień po urodzeniu, aby wrócić do krainy wróżeg, gdzie na zawsze pozostanie szczęśliwym dzieckiem. Wyimaginowanej krainy – Nibylandia, istniała, niestety, tylko w jego wyobraźni.

„Ikar” – Jarosław Iwaszkiewicz w swej noweli nawiązuje do postaci mitologicznego Ikara, przyrównując go do nastoletniego chłopca, którego nazywa Michasiem. Autor opisuje historię z czasów hitlerowskiej okupacji. Młodzieniec zaczytany w lekturze wpada lekkomyślnie pod samochód prowadzony przez gestapowców. Zatrzymany, zostaje najprawdopodobniej odwieziony do siedziby Gestapo na Szucha. Los chłopca jest nieznany, jednak jego postawa – zafascynowanie książką i nieodpowiedzialne zachowanie przypominają czyn Ikara. Podobnie jak on – Michaś za nieuwagę zapłacił prawdopodobnie wysoką cenę.

„Dedal i Ikar” – Zbigniew Herbert nawiązuje swym wierszem do mitologii. Dedal jawi się jako mędrzec, zaś młodzieniec to ucieleśnienie głupoty, lekkomyślności, lekceważenia praw fizyki i wszechświata, niezrozumienia przenośni:
„Był taki młody i nie rozumiał, ze skrzydła są tylko przenośnią
trochę wosku i piór i pogarda dla praw grawitacji
nie mogą utrzyma ć ciała na wysokości wielu stóp”


„O dwu nogach Pana Cogito” – Zbigniew Herbert przedstawia swojego bohatera – Pana Cogito stąpającego na dwóch nogach: „lewej którą przyrównać można do Sancho Pansy i prawej przypominającej błędnego rycerza”. Podmiot liryczny dowodzi, że życie człowieka musi łączyć w sobie realizm i idealizm, pragmatyzm i marzenia, choćby w wyniku tego stąpał po ziemi, jak bohater wiersza „lekko chwiejnie”.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij



  Dowiedz się więcej
1  Motyw przemijania w literaturze
2  Ogród w literaturze
3  Motyw buntu w sztuce