Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Raj utracony” - John Milton przedstawia inny niż zwykle wizerunek diabła. Nie ma rogów ani szponów, nie jest istotą bezduszną i pełną chęci destrukcji. Szatan Miltona to istota targana emocjami. Jego cele są w sprzeczności z tym, na co Bóg mógł się zgodzić, dlatego zostaje skazany na potępienie. Szatan pragnie nieskrępowanej wolności, samostanowienia, nie chce mieć zwierzchnika. Chce być w pełni niepodległy dlatego zbuntował się przeciwko Bogu. W sercu szatana mieszają się różne uczucia i postawy. Jest pełen anielskiej dumy, godności, z drugiej strony jest zrozpaczony, zdaje sobie sprawę z klęski, jednak nie może się do niej przyznać. Cierpi z powodu upadku i zauważa w sobie zło.

„Faust” - Johann Wolfgang Goethe przedstawia postać diabła - Mefistofelesa, który przejmuje władzę nad duszą uczonego – Fausta - za sprawą podpisanego jego własną krwią cyrografu. Cała historia ma podobną, do biblijnej opowieści o Hiobie, genezę. Bóg pozwala Mefistofelesowi uwieść Fausta, wierząc, że nie odda mu swej duszy. Postać diabła podczas trwania akcji utworu zmienia się. Początkowo przyjmuje on formę czarnego psa. Następnie przemienia się w swą naturalną postać. W całej okazałości, ubrany w czerwono – złoty strój, okryty jedwabnym płaszczem i w czapce z kogucimi piórami, ukazuje się uczonemu w jego pracowni. Mefistofeles posiada ogromną magiczną wiedzę, umiejętność spełniania nawet najskrytszych życzeń oraz mądrość, która to w połączeniu z pozostałymi cechami i zdolnościami, sprawia, iż jest ogromnie niebezpieczny.

„Pani Twardowska” - Adam Mickiewicz ukazuje postać mistrza Twardowskiego, który zapisuje duszę diabłu i każe mu wykonać różne zadania. Ostatecznie diabeł mimo, iż wykazał się inteligencją zwabiając Twardowskiego do karczmy „Rzym”, ostatecznie ucieka z niej ośmieszony.

„Dziady” cz. III - Adam Mickiewicz przedstawia szatana, który walczy o duszę Konrada, podpowiada mu bluźnierstwo. Ostatecznie choć towarzyszą mu siły nieczyste, duchy i głosy z zaświatów, które nie miały dobrych intencji, Konrad zostaje przez nie ocalony przed wypowiedzeniem bluźnierczych słów w kierunku Boga. Szatan jest więc kusicielem, który walczy z bogiem o duszę Konrada. Na drugiej płaszczyźnie szatan przedstawiony jest jako wcielenie zła i utożsamiony ze znienawidzonym przez polaków carem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw wolności w sztuce
2  Motyw rycerza w literaturze
3  Miasto w literaturzeStreszczenia książek
Tagi: