MĄŻ
Cóż się dzieje z tobą? - Kwiaty odrywają się od skroni twoich i padają na ziemię a jak tylko się jej dotkną, ślizgają jak jaszczurki, czołgają jak żmije. -
DZIEWICA
Mój luby! -
MĄŻ
Przez Boga, suknię wiatr zdarł ci z ramion i rozdarł w szmaty. -
DZIEWICA
Czemu się ociągasz? -
MĄŻ
Deszcz kapie z włosów - kości nagie wyzierają z łona. -
Oprócz postaci Dziewicy w utworze występują głosy i złe duchy.
Opowieść wigilijna Charles Dickens w swym opowiadaniu zajął się kreacją zjaw jako moralizatorów. Przybywają one do złego starca Scrooge'a, uświadamiają mu złe zachowanie, przywołując obrazy z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, tym samym powodując przemianę bohatera.
„Zagłada domu Usherów” Edgar Allan Poe przedstawia bohatera, który przyjeżdża do domu Usherów, na prośbę swojego starego znajomego. Rodryk właściciel posiadłości stał się zimny i chłodny, bez uczuć. Madeline, bliźniacza siostra właściciela domu, zapadła na dziwne schorzenia. Pewnego dnia umarła. Od tego czasu, w posiadłości słychać dziwne szmery, piszczenia i pomruki. Ostatniego dnia pobytu w posiadłości ma miejsce dziwna rzecz, siostra Ushera żyje i chce się zemścić na swoim bracie.
„Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski – Rodionowi Raskolnikowi ukazuje się kobieta, którą wcześniej zabił. Pogłębia to jego obłęd i staje się karą za popełniony czyn.
„Wesele” - Stanisław Wyspiański przedstawia szereg widm nawiązujących do trudnej polskiej historii. Postaci występujące w scenach realistycznych autor nazwał osobami, a widma i zjawy – osobami dramatu. Są one niczym innym, jak alter ego bohaterów, projekcją ich sumienia i ukrytych myśli. Widma to: Rycerz – Zawisza Czarny z Grabowa, Stańczyk – słynny błazen na dworze Zygmunta Starego, Widmo malarza de Laveaux symbolizujące wewnętrzny dramat miłosny, Hetman, Upiór (Jakub Szela – przywódca sprowokowanego przez władze austriackie powstania chłopskiego w 1846r., zwanego rzezią galicyjską) oraz Wernyhora (legendarny lirnik i poeta ukraiński).
„Upiory” Henryk Ibsen poruszył tematy spowite dotąd milczeniem: choroby weneryczne, kazirodztwo i morderstwo z litości. Sztuka postawiła wielki znak zapytania odnośnie moralności obowiązku, przy małżeństwie i chrześcijaństwie. Tytułowymi upiorami są w utworze „różne stare, martwe poglądy, różne strupieszałe wierzenia”, które nadal sprawują władzę nad umysłami bohaterów.
strona: - 1 - - 2 - - 3 - - 4 - - 5 - - 6 -