Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 
W 1893 roku poznał i poślubił piękną, określaną jako oszałamiającą Norweżkę Dagny Juel – pianistkę, tłumaczkę, autorkę dramatów, utworów poetyckich prozą i wierszy, córkę lekarza z Kongsvinger, muzę międzynarodowej cyganerii, z którą tworzył jedną z najbardziej fascynujących par końca XIX wieku. Skupiali wokół siebie artystów spod znaku berlińskiej cyganerii. Prowadzili niestandardowy tryb życia, zmieniając często miejsca zamieszkania (mieszkali na zmianę w Berlinie, Kongsvinger, Sztokholmie, Oslo i Kopenhadze), mimo iż doczekali się potomstwa (syn Zenon przyszedł na świat 28 września 1895 roku, a córka Ivi 3 października 1897).

Szczęśliwe życie przy boku Dagny zostało na chwilę przerwane wiadomością o samobójstwie Marty Foerder. Matka trójki pociech Stanisława, nosząc w swym łonie czwarte dziecko, nie wytrzymała dziwnego układu, w jaki uwikłał ją ukochany. Nie mogąc liczyć na miłość, czas i wsparcie Przybyszewskiego, zdecydowała się na ten dramatyczny krok. Pisarz nie zajął się osieroconym potomstwem. Jedno dziecko przygarnęli krewni, drugie zostało adoptowane, a trzecie trafiło do przytułku.

Marta nie była jedyną osobą wplątaną w sieć rozpostartą przez Stanisława i Dagny. Małżeństwo długo romansowało także ze znanym berlińskim plastykiem i przyjacielem obojga - Edvardem Munchem.

Do kraju Przybyszewski powrócił w 1898 roku. Zamieszkawszy w Krakowie, od razu objął redakcję "Życia" (przy współpracy Stanisława Wyspiańskiego) i, entuzjastycznie powitany przez młode pokolenie artystyczne, stał się ideowym przywódcą Młodej Polski, swoistym apostołem nowej filozofii. Pismo jednak powodów cenzuralnych i finansowych upadło w 1900 roku.

Kolejnym ważnym epizodem w małżeńskim życiu sławnej pary było spotkanie z Janem Kasprowiczem. Gdy Dagny i Stach odwiedzili go we Lwowie w 1899 roku, żona autora Hymnów – Jadwiga z Gąsowskich - od dawna będąca pod silnym wpływem twórczości i legendy Przybyszewskiego – postanowiła odmienić swe życie. Wkrótce odeszła od męża i córek, by dzielić życie ze Stanisławem. Wówczas to Dagny, odepchnięta na dalszy plan przez prawowitego małżonka, zajmującego się teraz nową kochanką Jadwigą, porzuciła go i przez rok tułała się po Europie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz się więcej
1  Narodziny modernizmu (Młoda Europa)
2  Światopogląd Młodej Polski
3  Samogłoski - opracowanie