Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Charlesa Baudelaire’a, który urodził się 9 kwietnia 1821 roku w Paryżu, uważa się dziś nie tylko za jednego z najznamienitszych i zdecydowanie najpoczytniejszego poetę dziewiętnastego wieku, ale również za praojca nowoczesnej poezji. Wielki T.S. Elliot nazwał go kiedyś: największym, modelowym nowoczesnym poetą w jakimkolwiek języku. Pomimo skromnego dorobku literackiego (znaczące dzieła w jego dorobku ograniczają się do tomiku poezji, tomu prozy poetyckiej i trzech tomów przekładów dzieł Edgara Allana Poe), Baudelaire na zawsze zapisał się w historii światowej literatury głównie dzięki unikatowości i specyfice swoich dzieł.

Jego życie we Francji przypadło na burzliwe czasy, co znalazło odbicie w twórczości poety. Życie osobiste Baudelaire’a było równie, a nawet bardziej, zwichrowane. W 1827 roku, gdy Charles miał zaledwie sześć lat, umarł jego ojciec – artysta z zamiłowania, z zawodu urzędnik. Zaledwie rok później Caroline Baudelaire, która była aż o trzydzieści cztery lata młodsza od swojego zmarłego małżonka, ponownie stanęła na ślubnym kobiercu. W ten sposób ojczymem Charlesa został Jacques Aupick, generał armii francuskiej.

Baudelaire szczerze nienawidził tego człowieka, zarówno z powodów osobistych, ale również jako przedstawiciela nowo powstałych porewolucyjnych elit. Aby jak najbardziej dopiec ojczymowi pozwalał sobie na wszystko, trwoniąc rodzinny majątek i prowadząc styl życia typowy dla paryskiej bohemy. Wtedy też postanowił, że wbrew woli rodziców zostanie pisarzem, a nie prawnikiem. Burzliwa młodość Baudelaire’a do dziś szokuje, ponieważ nie tylko korzystał z usług prostytutek, ale podobno sam się prostytuował. Wiadomo, że leczył się na syfilis i rzeżączkę. Hulaszczy tryb życia szybko zaowocował również długami.

Aby ratować syna ojczym i matka wysłali go w podróż do Indii. W 1841 roku w asyście byłego kapitana armii francuskiej, który miał się nim opiekować, Baudelaire pojawił się w Kalkucie. Jednak podróż nie przyniosła żadnych skutków i już po roku poeta powrócił do rodzinnego Paryża. Jedyną korzyścią, jaką przyniósł mu pobyt zagranicą, była możliwość stworzenia legendy o dalekich podróżach i przygodach jakie rzekomo podczas nich przeżył. Ku rozpaczy rodziców Charles był jeszcze bardziej zdeterminowany by zostać literatem niż przed wyjazdem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Boy-Żeleński Tadeusz - życie i twórczość
2  Padlina (lub Zwłoki) - opracowanie
3  Przełom antypozytywistyczny – spór pokoleń