Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jean Nicolas Arthur Rimbaud urodził się 20 października 1854 we francuskiej miejscowości Charleville. Zasłynął jako poeta -anarchista. Jego twórczość wywarła wielki wpływ na modernistyczną literaturę. „Dziecięcy Szekspir”, jak mawiał o nim Victor Hugo, tworzył głównie w latach młodzieńczych. Już w wieku dwudziestu jeden lat porzucił literaturę skupiając się jedynie na listach. Rimbaud został zapamiętany jako „niespokojna dusza”, wieczny wędrowiec stale szukający miejsca dla siebie. Przemierzył trzy kontynenty zanim zmarł przedwcześnie na raka 10 listopada 1891 roku, w wieku zaledwie trzydziestu siedmiu lat.

Arthur był drugim dzieckiem państwa Rimbaud, którzy poza nim mieli jeszcze trójkę potomstwa. Ojciec przyszłego poety, zawodowy żołnierz armii francuskiej, porzucił swoją rodzinę, gdy Arthur miał sześć lat. Dzieci pozostały od tamtej pory pod opieką matki, gorliwej katoliczki. Kobiecie udało się wychować starszego syna i dwie młodsze córki na równie religijnych ludzi, lecz w przypadku Arthura nie powiodła się jej ta sztuka.

Pani Rimbaud zdecydowała się na przeprowadzkę do miejscowości Cours d'Orléans, miasta bardziej rozwiniętego, gdzie nie było tyle biedoty, która mogłaby sprowadzić jej potomstwo na manowce. Kobieta początkowo sama nauczała starszych chłopców w domu, lecz z czasem posłała obydwu do szkoły. Rygorystycznie wymagała od synów by uczyli się na pamięć łacińskich wersów Pisma Świętego. W wieku zaledwie dziewięciu lat Arthur napisał esej składający się z ponad siedmiuset słów, w którym sprzeciwiał się nauczaniu języka łacińskiego w szkołach. Nie lubił się uczyć, przez co często narażał się matce. Kobieta natomiast nie pozwalała swoim dzieciom na odrobinę swobody i nawet gdy synowie mieli po szesnaście i piętnaście lat odprowadzała ich osobiście do szkoły i odbierała ich stamtąd po lekcjach. Jako dziecko Arthur był bardzo niskim, brązowowłosym i bladym chłopcem. Dopiero gdy zaczął uczęszczać do Collège de Charleville stał czołowym uczniem. Osiągał najlepsze wyniki w ze wszystkich w klasie w niemal każdej dziedzinie. Sukcesy Arthura rozbudziły w jego matce nadzieję, iż zrobi on zawrotną karierę w kościele. Zatrudniła wówczas prywatnego korepetytora, który rozpalił w młodzieńcu miłość do literatury greckiej i klasyki francuskiej. Człowiek ten zachęcił Rimbaud do napisania pierwszego wiersza.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zenon Przesmycki (Miriam) – biografia
2  Malarstwo ekspresjonistyczne
3  Znaczenie Młodej PolskiKomentarze: Jean Arthur Rimbaud - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: