”Ludzie bezdomni” - S. Żeromski przedstawia problem doktora Judyma, który świadomie rezygnuje z rodziny, mimo iż kreśli przed ukochaną – Joanną Podborską świetny obraz małżeńskiego życia, które mogliby razem stworzyć. Boi się ”obrośnięcia pierzem”. Uważa, że nie może sam być szczęśliwy, gdy dookoła widać ludzką nędzę, egoizm i obojętność.
”Saga rodu Forsyte’ów” - J. Galsworthy w swej powieści-rzece opisuje dzieje trzech pokoleń rodziny Forsyte’ów. Do starszego pokolenia należą James i Jolyon. James daje początek linii rodu, do której zaliczają się ludzie wrażliwi i rodzinni, zaś potomstwo James ma zmysł do interesów. Saga to zapis konfliktów, nieszczęść i waśni rodzinnych dwóch linii rodziny Forsyte’ów.
”Moralność pani Dulskiej” - G. Zapolska w tragifarsie kołtuńskiej krytykuje dom mieszczański, w którym panuje obłuda i pruderia. Dulska tylko na pokaz strzeże przyzwoitości swej rodziny, w rzeczywistości dopuszcza do romansu swego syna Zbyszka ze służącą. Jej mąż to całkowicie podporządkowany pantoflarz, syn, mimo chwilowego buntu, ulega matce wybierając wygodne życie, zaś córki – Mela i Hesia są jeszcze za młode by przeciwstawić się despotycznej matce.
”Noce i dnie” - M. Dąbrowska akcję umieszcza w jednym z polskich domów. Autorka opisuje życie rodzinne Niechciców w Serbinowie na przestrzeni wielu lat, podczas których rodzą się i wychowują kolejne ich dzieci. Ukazuje codzienne, powszednie rozterki towarzyszące ziemiańskiemu życiu, ale i chwile podniosłe. Mieszkańcy Serbinowa są otwarci, pełni szacunku dla pracy i współczucia wobec innych.
”Cudzoziemka” – M. Kuncewiczowa przedstawia obraz rodziny Żabczyńskich. Róża Żabczyńska za swoją niespełnioną miłość i niezrealizowane marzenia mści się na wszystkich znajomych i bliskich, często uciekając od bolesnej rzeczywistości w marzenia. Mąż i dzieci podporządkowują się jej. Mogą czuć się wolni jedynie pod nieobecność despotycznej Róży.
strona: - 1 - - 2 - - 3 - - 4 -