Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
MITOLOGIA - w mitologii greckiej jedną z dziewięciu muz była Terpsychora - muza tańca, a właściwie radości z tańca, wyrażana z lirą i plektronem, często w tanecznej pozie.

BIBLIA - Taniec bywał zazwyczaj wyrazem radości i dziękczynienia. Po przejściu przez Morze Czerwone siostra Mojżesza, Miriam, szła na czele orszaku niewiast tańczących wśród śpiewu i bicia w bębny. Tańce wokół złotego cielca miały na celu okazanie szacunku świętemu przedmiotowi. Król Herod zaproponował licznie zgromadzonym gościom występ swej młodej pasierbicy Salome - wybitnej tancerki. Jej taniec tak zachwycił publiczność, że wyprosiła u króla nagrodę dla dziewczyny. Ta za namową okrutnej matki Herodiady zażądała głowy Jana Chrzciciela.

”Pieśń świętojańska o Sobótce” - J. Kochanowski opisał spontaniczny słowiański taniec, mający jeszcze pogańskie tradycje, wywodzące się z obrzędu obchodzonego w noc przesilenia letniego. Panny dają się ponieść rytmowi tańca, dla każdej z nich stanowi on coś innego.

”Pan Tadeusz” - A. Mickiewicz opisuje narodowy taniec polski – polonez (inaczej polski lub chodzony). Odbywa się on z okazji przybycia do Soplicowa generała Dąbrowskiego, a także z okazji zaręczyn trzech par, w tym Tadeusza i Zosi. W pierwszej parze ruszają Podkomorzy i Zosia. Podkomorzy swym tanecznym kunsztem wzbudza podziw, ale i smutek, ponieważ jest ”ostatnim, co tak poloneza wodzi”. Za nimi podążają kolejne pary:
I szły pary po parach hucznie i wesoło,
Rozkręcało się, znowu skręcało się koło,
Jak wąż olbrzymi, w tysiąc łamiący się zwojów;
Mieni się centkowana, różna barwa strojów…”


”Chłopi” - W. Reymont opisując weselne zabawy przedstawia także rodzaje tańców. Każdy z nich ma inny charakter: krakowiak to symbol młodości i swobody, mazur jest poważny, stateczny i nieustępliwy, jak uparta gospodarska dusza; zaś oberek oznacza miłość i radość, dlatego tańczy się go skocznie i zwrotnie. ”Wesele” - S. Wyspiański opisując taniec Pana Młodego z Panną Młodą wyśmiewa chłopomanię. Innym nawiązaniem do motywu tańca jest taniec chocholi z ostatniej sceny III aktu. Bohaterowie poddają się somnambulicznym, magnetycznym rytmom wygrywanym przez chochoła. Ta symboliczna scena ma przedstawiać bierność, apatię i ogólną niemoc społeczeństwa polskiego, tańczącego taniec niewoli. Nie sposób wyrwać się z zamkniętego kręgu:
”…dech mu zapiera Rozpacz, a przestrach i groza obejmuje go martwotą; słania się, chylą ku ziemi, potrącany przez zbity krąg taneczników, który daremno chciał rozerwać…”
Jedyną nadzieją na odrodzenie się patriotyzmu i wyzwolenie daje wiara w cykliczność przyrody, która pozwoli zdjąć słomę z krzaku róży.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw wolności w sztuce
2  Motyw rewolucji w sztuce
3  Pojęcia związane z motywem Żydów (frazeologia)Komentarze: Motyw tańca w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-14 21:19:43

Tym razem ja mam podobną prośbę-jesli ktos jest w posiadaniu jakis informacji o materialach o motywie tańca to bylabym niezmiernie wdzieczna :*:* buziaki


2019-01-14 20:15:10

nie wiem czy komus sie przyda ale znalazłem do tego tematu wiersz Jlian Tuwim "Sokrates tańczacy".też pisze ten temat i chyba skorzystam z tego wiersza.pozdrawiam


2019-01-14 16:52:11

Potrzebowala bym jakies info o motywie tanca, moze ma ktos cos oryginalneg nnego a nie to wszystko co jest na stronach, wlasciwie wszystko mi jest potrzebne prosze o kontakt na maila:) z gory dziekuje :P


2019-01-14 16:29:57

Hej,JA również wybrałam ten temat i właśnie go opracowywuję.Prawie wszystkie moje wymyślone przykłady pokrywają się z tymi na stronie,jednak jest jeden, którego tu nie ma, a sądzę, że jest najciekawszy-"Poczwarka" Doroty Terakowskiej, jest tam mowa o tańcu Myszki, dziewczynki chorej na zespół Downa, polecam!


2019-01-13 22:37:14

moj temat brzmi podobnie jak t wczesniejsze tylko ze ja mam inny problem.. napisalam prezentacje nauczylam sie jej i cholernie sie boje bo jutro egzamin!!!
Streszczenia książek
Tagi: