Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Ogrody Semiramidy – wiszące ogrody zbudowane rzekomo w VII w. p.n.e. w Babilonie, składały się z piętrzących się jeden nad drugim tarasów, na których rosły drzewa i krzewy sprowadzone z różnych krajów świata.

„Ogród rozkoszy ziemskich” – Hieronim Bosch – tryptyk, który przedstawia m.in. raj rozkoszy, ogród Edenu, łącząc świat snu i gorączkowej halucynacji. Ziemski krajobraz podszyty jest niesamowitością, zawiera hybrydyczne fragmenty.

„Dziwny ogród”, "Ogród" – Józef Mehoffer – malarz przedstawia ogród pełen zieleni, drzew, kwiatów. Erotyczne tchnienie nadają obrazowi postacie kobiet i małego, nagiego chłopca, który kojarzy się z Amorem. Intryguje tylko w tym malowidle zakłócająca proporcje wielka ważka – znak nietrwałości, ulotności danej chwili i przemijania.

„W altanie” – Aleksander Gierymski

„W ogrodzie”, „W agreście/W ogrodzie przy klombie” – Władysław Podkowiński

"Kobieta w ogrodzie" - C. Monet

Dziewczynka z koszem jagód w ogrodzie - Oga Boznańska

Ogród - Leon Wyczółkowski

Ogród włoski, Ogrody w Tivoli - Aleksander Gierymski

Ogrody Boboli – słynny, piękny ogród w stylu włoskim, znajdujący się za florenckim pałacem Pitti, z grotą del Buontalenti, fontannami i posągami.

ogród w stylu francuskim (klasyczny) – od 2. poł. XVII w. kontrastujący otwarte płaszczyzny trawników, kwietników i wód z masywami boskietów (drzew i krzewów ujętych w ściany żywopłotów) i ścianami alej – np. Ogród Saski – w czasach stanisławowskich – ‘letni ogród Warszawy”.

ogród w stylu angielskim – zrywał z regularnością, sztucznością, zwłaszcza z prostymi liniami ogrodu barokowego i nawracał do naturalnych kształtów krajobrazu – np. Łazienki – zespół pałacowo-ogrodowy, park ukształtowany został w czasach króla Stanisława Augusta.

„Tajemniczy ogród” – film Agnieszki Holland



Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz się więcej
1  Motyw wędrówki w literaturze
2  Śmierć męczeńska
3  Motyw rewolucji w literaturze



Galeria: