Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Władca much” – Wilhelm Golding opisuje historię chłopców, którzy dostali się na nieznaną wyspę. To, co spotykają przypomina raj – mnóstwo owoców, brak zagrożenia, piękno krajobrazów. Przybysze zachowują się jak pierwsi ludzie – nie znają zła, chcą zbudować idealną rzeczywistość, jednak z czasem okazuje się, że ich plan napotyka na coraz większe trudności. Utopijna wizja zmienia się w świat, w którym silniejsi dyktują warunki i nie cofają się nawet przed zbrodnią. Rywalizacja – walka o władzę ujawnia się najsilniej w tym zminiaturyzowanym społeczeństwie.

„Szewcy” – Stanisław Witkiewicz przedstawia bohaterów opętanych pragnieniem zdobycia władzy, której kolejne wcielenia okazują się coraz bardziej niebezpieczne dla ludu. Po rewolucji szewców i przejęciu władzy przez Sajetana dochodzi do kolejnego przewrotu. Tym razem na czele staje Hiper-Robociarz. Władza demoralizuje człowieka i jednocześnie nuży go. Jest to przejmujący dramat o straconych złudzeniach ludzkości, a pisarz nie pozostawia żadnej nadziei – kolejne zmiany przy wtórze szlachetnych haseł doprowadzają do coraz większego upadku.

„Kariera Nikodema Dyzmy” – T. Dołęga-Mostowicz ukazuje, jak w sposób absurdalny można dojść do władzy.

„Rok 1984” George Orwell – ukazuje mechanizmy totalitarnej władzy, która panuje nad wszystkimi przejawami aktywności człowieka. Pozwala zmieniać pamięć, sprawia, że dzieci donoszą na swoich rodziców. Ludzie pozbawieni swobody myślenia są stale manipulowani, a kontrola nad nimi trwa całą dobę.

„Folwark zwierzęcy” – George Orwell – przedstawia mechanizmy władzy na przykładzie gospodarstwa wiejskiego. Zwierzęta nie mogąc znieść bezwzględnego postępowania gospodarza przeganiają go z farmy ustalając demokratyczne postulaty. Ten stan nie trwa jednak długo, gdyż świnie stopniowo przejmują władzę, zmieniając ustalone prawa i wprowadzając totalitarne rządy. Autor podkreśla prawidłowość, że rewolucjoniści obalający tyranów często, po przejęciu władzy staja się gorsi od swych poprzedników.

„Tango” - Sławomir Mrożek opisuje wizje różnych rodzajów rządów. Anarchia na przykładzie Stomila, pragnienie powrotu do klasycznych wartości na przykładzie Artura. Te dwa rodzaje rządów okazują się być mitami, przegrywającymi w starciu z rzeczywistością, upostaciowioną przez brutalne przejęcie władzy przez Edka. Mrożek ukazuje błędne koło związane z ewolucja władzy - od marzenia o wolności, przez anarchię, jaką wprowadza jej spełnienie, bunt przeciw pustce, jaką przyniosła absolutna wolność aż do rządów „silnej ręki" i totalitaryzmu, w którym znowu mogą się pojawić marzenia o wolności.



strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz się więcej
1  Motyw kobiety w sztuce
2  Motyw rycerza w literaturze
3  Śmierć dzieci, młodzieńców



Galeria: