Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Śmierć pułkownika” – Adam Mickiewicz, przedstawiając ostatnie chwile Emilii Plater, odwołuje się do średniowiecznych wzorców rycerza i postaci Joanny D`Arc. Żołnierz – kobieta przed śmiercią żegna swoich podkomendnych i ukochanego konia. Jej postawa to symbol patriotyzmu i poświecenia życia za ojczyznę.

„Balladyna” – Juliusz Słowacki ukazuje męża Balladyny – Kirkora, jako typowego średniowiecznego rycerza. Pragnie on sprawiedliwości i przywrócenia na tron prawowitego króla Popiela III. Ginie w walce z wojskiem swej żony, pragnącej korony i władzy tylko dla siebie.

„Kordian” - Juliusz Słowacki - podczas podróży po Europie, na szczycie Mont Blanc, Kordian zbliża się do Boga. Stojąc na najwyższym szczycie Europy wyzwala się z marazmu, duchowej niemocy. Postanawia działać, uświadamia sobie cel wcześniej jałowego życia - wolność ojczyzny:
Duch rycerza powstał z lodów.
Winkelfried dzidy wrogów zebrał i w pierś włożył,
Ludy! Winkelfried ożył!
Polska Winkelfriedem narodów!

Ogarniętego euforią, poczuciem wewnętrznej siły Kordiana - rycerza wolności chmura niezwłocznie przenosi do Polski.

„Epos-nasza” – Cyprian Kamil Norwid odwołuje się do motywu rycerza. Więź narodowa i pamięć o kraju cierpienia jest wędrówką współczesnego Don Kichota, dla którego Dulcyneą jest ojczyzna.

„Krzyżacy” – Henryk Sienkiewicz akcje swej powieści przenosi w czasy średniowieczne, kiedy rozegrała się bitwa pod Grunwaldem. Z matejkowska wyrazistością ukazuje portrety polskich rycerzy, między innymi Juranda ze Spychowa, który pragnąc odzyskać porwana córkę zostaje pojmany i okrutnie okaleczony. O jego szlachetności świadczy gest wybaczenia jednemu z oprawców – Zygfrydowi de Lwe.

„Trylogia” – Henryk Sienkiewicz kreśli postacie wybitnych na wpół legendarnych polskich żołnierzy – Michała Wołodyjowskiego, zwanego Małym Rycerzem, albo pierwsza szablą Rzeczypospolitej, który nie waha się oddać życia za ojczyzna, broniąc twierdzy w Kamieńcu, Jana Skrzetuskiego, przedkładającego sprawy ojczyzny ponad miłość do Heleny Kurcewiczówny, Longinusa Podbipietę, polskiego Don Kichota czy Andrzeja Kmicica. Wszystkich rycerzy cechuje niebywała odwaga i całkowite oddanie ojczyzny. Niektórzy, jak Kmicic, przechodzą przemianę, od szlachcica kierującego się prywatą po obrońcę króla i Polski.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Dom w sztuce
2  Motyw zbrodni w literaturze
3  Motyw podróży w literaturze