(4/5) Motyw rycerza w literaturze - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Åšmierć puÅ‚kownika” – Adam Mickiewicz, przedstawiajÄ…c ostatnie chwile Emilii Plater, odwoÅ‚uje siÄ™ do Å›redniowiecznych wzorców rycerza i postaci Joanny D`Arc. Å»oÅ‚nierz – kobieta przed Å›mierciÄ… żegna swoich podkomendnych i ukochanego konia. Jej postawa to symbol patriotyzmu i poÅ›wiecenia życia za ojczyznÄ™.

„Balladyna” – Juliusz SÅ‚owacki ukazuje męża Balladyny – Kirkora, jako typowego Å›redniowiecznego rycerza. Pragnie on sprawiedliwoÅ›ci i przywrócenia na tron prawowitego króla Popiela III. Ginie w walce z wojskiem swej żony, pragnÄ…cej korony i wÅ‚adzy tylko dla siebie.

„Kordian” - Juliusz SÅ‚owacki - podczas podróży po Europie, na szczycie Mont Blanc, Kordian zbliża siÄ™ do Boga. StojÄ…c na najwyższym szczycie Europy wyzwala siÄ™ z marazmu, duchowej niemocy. Postanawia dziaÅ‚ać, uÅ›wiadamia sobie cel wczeÅ›niej jaÅ‚owego życia - wolność ojczyzny:
Duch rycerza powstał z lodów.
Winkelfried dzidy wrogów zebrał i w pierś włożył,
Ludy! Winkelfried ożył!
Polska Winkelfriedem narodów!

Ogarniętego euforią, poczuciem wewnętrznej siły Kordiana - rycerza wolności chmura niezwłocznie przenosi do Polski.

„Epos-nasza” – Cyprian Kamil Norwid odwoÅ‚uje siÄ™ do motywu rycerza. Więź narodowa i pamięć o kraju cierpienia jest wÄ™drówkÄ… współczesnego Don Kichota, dla którego DulcyneÄ… jest ojczyzna.

„Krzyżacy” – Henryk Sienkiewicz akcje swej powieÅ›ci przenosi w czasy Å›redniowieczne, kiedy rozegraÅ‚a siÄ™ bitwa pod Grunwaldem. Z matejkowska wyrazistoÅ›ciÄ… ukazuje portrety polskich rycerzy, miÄ™dzy innymi Juranda ze Spychowa, który pragnÄ…c odzyskać porwana córkÄ™ zostaje pojmany i okrutnie okaleczony. O jego szlachetnoÅ›ci Å›wiadczy gest wybaczenia jednemu z oprawców – Zygfrydowi de Löwe.

„Trylogia” – Henryk Sienkiewicz kreÅ›li postacie wybitnych na wpół legendarnych polskich żoÅ‚nierzy – MichaÅ‚a WoÅ‚odyjowskiego, zwanego MaÅ‚ym Rycerzem, albo pierwsza szablÄ… Rzeczypospolitej, który nie waha siÄ™ oddać życia za ojczyzna, broniÄ…c twierdzy w KamieÅ„cu, Jana Skrzetuskiego, przedkÅ‚adajÄ…cego sprawy ojczyzny ponad miÅ‚ość do Heleny Kurcewiczówny, Longinusa PodbipietÄ™, polskiego Don Kichota czy Andrzeja Kmicica. Wszystkich rycerzy cechuje niebywaÅ‚a odwaga i caÅ‚kowite oddanie ojczyzny. Niektórzy, jak Kmicic, przechodzÄ… przemianÄ™, od szlachcica kierujÄ…cego siÄ™ prywatÄ… po obroÅ„cÄ™ króla i Polski.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz siÄ™ wiÄ™cej
1  Dom w sztuce
2  Motyw zbrodni w literaturze
3  Motyw podróży w literaturze