Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jednak Rivendell to nie tylko piękne krajobrazy i wspaniałe powietrze, ale przede wszystkim elfy, czyli istoty pod każdym względem lepsze od ludzi, krasnoludów czy hobbitów. Mieszkańcy cudownej doliny mogli pochwalić się nie tylko niecodzienną urodą, ale i mądrością, dobrocią oraz umiejętnościami artystycznymi. Nic więc dziwnego, że
„Bilbo chętnie by tam został na zawsze - nawet gdyby mógł w cudowny sposób i bez trudu wrócić do swojej norki”.


Motyw mędrca w „Hobbicie”


Bez wątpienia rolę tę w „Hobbicie” sprawuje Gandalf. Czarodziej jest bardzo tajemniczą postacią, o której czytelnik niewiele się dowiaduje, poza tym, że jest wielką skarbnica wiedzy. Jako przewodnik wędrowców Gandalf wielokrotnie opowiada o miejscach, które wkrótce zobaczą, a także o ludziach i stworzeniach, które wkrótce spotkają. Czarodziej wie niemal wszystko o przemierzanych krainach, zna wiele języków, dzięki czemu może porozumiewać się chociażby z Orłami. Przede wszystkim jednak dzieli się swoją wiedzą z kompanami, dzięki czemu lepiej poznają oni świat.

Sam Gandalf musiał jednak uznać wyższość Elronda, który był od niego mądrzejszy. Przywódca wysokich elfów dał przykład swojej wiedzy, kiedy wędrowcy zwrócili się do niego z prośbą o odczytanie pradawnych run z mapy Thorina. Elrond nie tylko odczytał znaki, ale odnalazł również inskrypcję zapisaną pismem księżycowym, o której istnieniu Gandalf nie miał pojęcia.

Motyw władcy idealnego w „Hobbicie”


Poza wspomnianymi wcześniej przywódcami elfów, motyw ten realizuje się poprzez postać Barda. Człowiek ten doszedł do władzy nie dzięki cwaniactwu czy zabiegom finansowym, lecz dzięki odwadze. To on zabijając wielkiego Smauga został okrzyknięty przez lud królem.

Powierzono mu historyczne zadanie odbudowy miasta Dal. Jednak zanim to zrobił, zawiązał pakt z królem leśnych elfów, na mocy którego do Esgaroth przybyły oddziały elfów niosąc pomoc mieszkańcom zniszczonego miasta. W odróżnieniu od władcy Esgaroth, Bard nie przedkładał swojego interesu nad interes ogółu.

Widać było to także w sposobie wykorzystania przez niego części skarbu smoka. Bard odpowiedzialnie rozdysponował tym majątkiem, dzięki czemu szybko i sprawnie odbudował Dal. Pod jego rządami miasto nie tylko odzyskało dawną świetność, ale nawet odnosiło większe sukcesy niż za czasów największej świetności.

Motyw bogactwa w „Hobbicie”


Sprawowało podobną funkcję do władzy. Pozornie wydawało się być czymś wspaniałym, jednak mogło prowadzić do deprawacji i demoralizacji. Przykładami tego byli wspomniany powyżej władca Esgaroth i Thorin. Krasnolud wiedziony chęcią odzyskania wielkiego skarbu swoich przodków z czasem zaczął się zatracać. Żądza posiadania całego złota tylko dla siebie niemal doprowadziła do całkowitego odwrócenia się Dębowej Tarczy od Bilba i Gandalfa, a także do wojny pomiędzy krasnoludami, ludźmi i elfami. Widać było to także w sposobie wykorzystania przez niego części skarbu smoka. Bard odpowiedzialnie rozdysponował tym majątkiem, dzięki czemu szybko i sprawnie odbudował Dal. Pod jego rządami miasto nie tylko odzyskało dawną świetność, ale nawet odnosiło większe sukcesy niż za czasów największej świetności.

Motyw bogactwa w „Hobbicie”


Sprawowało podobną funkcję do władzy. Pozornie wydawało się być czymś wspaniałym, jednak mogło prowadzić do deprawacji i demoralizacji. Przykładami tego byli wspomniany powyżej władca Esgaroth i Thorin. Krasnolud wiedziony chęcią odzyskania wielkiego skarbu swoich przodków z czasem zaczął się zatracać. Żądza posiadania całego złota tylko dla siebie niemal doprowadziła do całkowitego odwrócenia się Dębowej Tarczy od Bilba i Gandalfa, a także do wojny pomiędzy krasnoludami, ludźmi i elfami.

Władca Miasta na Jeziorze także uległ pokusie bogactwa. Zapadł na tak zwaną „smoczą chorobę”, czyli niepohamowaną chęć zagarnięcia całego złota dla siebie. Po tym, jak opustoszył miejską kasę uciekł na Pustkowie, gdzie zmarł samotnie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „Hobbit” – streszczenie szczegółowe
2  Król leśnych elfów
3  J. R. R. Tolkien – biografia