Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Motyw ten może uchodzić za klasyczny w literaturze. Bardzo łatwo też odnaleźć go w „Hobbicie”, ponieważ z założenia powieść drogi zakłada przemianę głównego bohatera. Bilbo Baggins na początku utworu był typowym hobbitem, który nigdy nie wychylał nosa poza Bag End. Nagle jednak został wytypowany przez Gandalfa na członka wielkiej ekspedycji do wnętrza Samotnej Góry, by tam odzyskać wielki skarb krasnoludów strzeżony przez starego smoka. Właśnie wtedy rozpoczął się proces nieodwracalnych zmian w życiu hobbita.

Chociaż nigdy niczego w życiu nie ukradł, zgodził się (choć z trudem) zostać włamywaczem. Już na początku podróży wykazał się nie lada umiejętnościami i odwagą, kiedy usiłował okraść trolle, niestety został wówczas schwytany. Nie zmienia to jednak faktu, że wykonał wielki krok w kierunku przemiany.

Ważnym czynnikiem w procesie ukształtowania się nowej osobowości bohatera było osamotnienie. Odczuł je po raz pierwszy, kiedy zgubił się w jaskini goblinów. Pomimo paraliżującego strachu wspaniale sobie poradził. Zdołał nawet pokonać przerażającego Golluma w pojedynku na zagadki, a przede wszystkim znalazł magiczny pierścień, który znacznie wzmocnił jego odwagę i pewność siebie. Kiedy stawał się niewidzialny był zdolny do bardzo heroicznych aktów.
Kolejne dokonania Bilba zapewniły mu uznanie w oczach krasnoludów. Po tym, jak uwolnił przyjaciół z sideł wielkich pająków, a następnie z więzienia króla elfów zyskał ich szacunek. Wkrótce stał się dla krasnoludów kimś na wzór Gandalfa, do którego zwracali się o porady. Pod koniec podróży Bilbo był bez wątpienia najodważniejszym członkiem wyprawy, czego dowiódł wchodząc do Samotnej Góry i stawiając czoła Smaugowi.

Baggins wykazał się nie tylko odwagą, ale również rozwagą i mądrością. Dowiódł tego, kiedy w imię pokoju wolał uchodzić za zdrajcę. Oddając Bardowi Arcyklejnot wiedział, że narazi się Thorinowi, ale zależało mu na tym, by nie doszło do walki, w której śmierć mogli ponieść jego przyjaciele.

Wyprawa zasadniczo zmieniła zacnego Bilba. Po powrocie do domu pozostałe hobbity wyczuły to i nigdy już nie czuły się komfortowo w jego towarzystwie, ponieważ wiedziały, że je przewyższa.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Hobbit” – streszczenie w pigułce
2  Motyw rycerza, mędrca, arkadii i inne motywy w „Hobbicie”
3  Elrond