Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA – Księga Rodzaju wspomina o Ogrodzie Eden, ogrodzie rozkoszy, który był zamieszkany przez pierwszych ludzi – Adama i Ewę. Biblijny raj symbolizuje bezgrzeszny prabyt ludzkości, przeciwieństwo świętego miasta, niebiańskiego Jeruzalem. W Księdze Rodzaju znajdujemy słowa:
„I zasadził Jahwe-Bóg na wschodzie ogród w Edenie i umieścił tam człowieka, (...) aby go uprawiał i strzegł”
(Rdz. 2, 8-9). W „Pieśni nad pieśniami” Oblubieniec nazywa Oblubienicę zamkniętym ogrodem – symbolizuje ona ogród miłości.

MITOLOGIA – ogród Hesperyd w mitologii greckiej znajdował się na zachodnim krańcu świata. Odbyły się w nim uroczystości weselne Zeusa i Hery. Rosły tam złote jabłka, po które wyprawił się Herakles. Niektórzy uważają, że ogród ze złotymi jabłkami to gwiaździste niebo.

„Na lipę” – Jan Kochanowski opisuje lipę - element wielkiego świata przyrody życzliwego człowiekowi. Lipa obiecuje chłód i spokój, wygodę i ciszę. Autor odwołuje się do mitycznego ogrodu Hesperyd, w którym rosły drzewa o złotych jabłkach, a obok ze źródła tryskała ambrozja - napój bogów. Porównanie lipy do hesperyjskiego drzewa podkreśla jej wyjątkowość i szczególne znaczenie. Niezwykłe drzewo, o cennych właściwościach, symbolizuje bezpieczeństwo i harmonię, jakie zapewnić może człowiekowi spokojna egzystencja na wsi.

„Cudowny ogród” – Boccacio w swej opowieści opisuję historię zamężnej Dianory, która pragnąc uwolnić się od natrętnego zalotnika Ansalda, obiecuje oddać się mu, jeśli stworzy dla niej ogród, który kwitł by w styczniu, tak samo jak w maju. Ansaldo spełnia to życzenie przy pomocy wynajętego czarownika. Dianora mówi o swej obietnicy mężowi, który każe jej dotrzymać słowa. Kiedy Ansaldo dowiaduje się o jego postawie, zwalnia Dianorę z obietnicy, a czarownik zrzeka się korzyści za pomoc w stworzeniu ogrodu.

„Żywot człowieka poczciwego” – Mikołaj Rej w swoim renesansowym traktacie przedstawia ogród jako symbol prostego, szczęśliwego życia w bezpośrednim kontakcie z naturą. Ogród jest nieodłączną częścią gospodarstwa, rozkosz i pożytek łączą się w tej służbie, a przepisy na szczepienie drzewek i hodowlę winorośli stanowią nieodłączną część pracowitego i pobożnego życia.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane z młodością (frazeologia)
2  Motyw szaleństwa w literaturze
3  Samotność w literaturzeKomentarze: Ogród w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-20 19:59:15

Pomoglo mi, bo wybralam ten temat na maturke:) Calkiem spoko:)


2019-03-20 16:14:00

Wybrałam sobie Motym Ogrodu na prezentacje ustną z polskigo bo na tej stronce jest wszystko super opisane :) Byłabym też wdzięczna gdyby ktoś kto miał taki lub podobnytemat był tak miły i udzielił mi porad jak zrobić by komisja była zadowolona :) I o czym nie zapomnieć jakby co to 4685228 :)


2019-03-19 17:11:44

Dzięki, właśnie tego motywu od dawna szukam. Macie świetne zbiory..chętnie polece tą stronke znajomym ;-))


2019-03-10 21:37:51

hej:) ja miałam temat "wizja ogrodu w literaturze, sztuce i filmie" czy coś takiego:) dostałam 5:) mogę podzielić się tym co miałam w prezentacji:) wiec jak coś to piszcie na maila:) malinka_175 {at} o2.pl


2019-03-10 20:49:23

Hej, ja również wybrałam temat "Ogród w literaturze. Omów na wybranych przykładach dzieł". Jeżeli byłby ktoś tak wspaniały i pomocny to bardzo proszę o kilka rad i wskazówek, bo kompletnie nie mogę złożyć myśli. W zasadzie mam jakieś pomysły, ale nie mogę poukładać ich w kolejności. Jeżeli znalazłby się ktoś, kto mógłby mi udzielić jakiegoś pomysłu to będę bardzo wdzięczna. Piszcie proszę na maila :)
Streszczenia książek
Tagi: