Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA – Księga Rodzaju wspomina o Ogrodzie Eden, ogrodzie rozkoszy, który był zamieszkany przez pierwszych ludzi – Adama i Ewę. Biblijny raj symbolizuje bezgrzeszny prabyt ludzkości, przeciwieństwo świętego miasta, niebiańskiego Jeruzalem. W Księdze Rodzaju znajdujemy słowa:
„I zasadził Jahwe-Bóg na wschodzie ogród w Edenie i umieścił tam człowieka, (...) aby go uprawiał i strzegł”
(Rdz. 2, 8-9). W „Pieśni nad pieśniami” Oblubieniec nazywa Oblubienicę zamkniętym ogrodem – symbolizuje ona ogród miłości.

MITOLOGIA – ogród Hesperyd w mitologii greckiej znajdował się na zachodnim krańcu świata. Odbyły się w nim uroczystości weselne Zeusa i Hery. Rosły tam złote jabłka, po które wyprawił się Herakles. Niektórzy uważają, że ogród ze złotymi jabłkami to gwiaździste niebo.

„Na lipę” – Jan Kochanowski opisuje lipę - element wielkiego świata przyrody życzliwego człowiekowi. Lipa obiecuje chłód i spokój, wygodę i ciszę. Autor odwołuje się do mitycznego ogrodu Hesperyd, w którym rosły drzewa o złotych jabłkach, a obok ze źródła tryskała ambrozja - napój bogów. Porównanie lipy do hesperyjskiego drzewa podkreśla jej wyjątkowość i szczególne znaczenie. Niezwykłe drzewo, o cennych właściwościach, symbolizuje bezpieczeństwo i harmonię, jakie zapewnić może człowiekowi spokojna egzystencja na wsi.

„Cudowny ogród” – Boccacio w swej opowieści opisuję historię zamężnej Dianory, która pragnąc uwolnić się od natrętnego zalotnika Ansalda, obiecuje oddać się mu, jeśli stworzy dla niej ogród, który kwitł by w styczniu, tak samo jak w maju. Ansaldo spełnia to życzenie przy pomocy wynajętego czarownika. Dianora mówi o swej obietnicy mężowi, który każe jej dotrzymać słowa. Kiedy Ansaldo dowiaduje się o jego postawie, zwalnia Dianorę z obietnicy, a czarownik zrzeka się korzyści za pomoc w stworzeniu ogrodu.

„Żywot człowieka poczciwego” – Mikołaj Rej w swoim renesansowym traktacie przedstawia ogród jako symbol prostego, szczęśliwego życia w bezpośrednim kontakcie z naturą. Ogród jest nieodłączną częścią gospodarstwa, rozkosz i pożytek łączą się w tej służbie, a przepisy na szczepienie drzewek i hodowlę winorośli stanowią nieodłączną część pracowitego i pobożnego życia.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane z młodością (frazeologia)
2  Motyw szaleństwa w literaturze
3  Samotność w literaturzeKomentarze: Ogród w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-14 19:28:35

taaaaaaaa.... ja też mam ten temat ale... jakoś nie wiem od czego zacząć. Stronka jest bardzo ciekawa i chyba jedyna taka w sieci, reszta to stek bzdur! a tutaj... kulturka :) :) jeśli ktoś ma ten sam temat to piszcie... potrzebuje troszke pomocy. pozdrawiam. (nr GG 9177357)


2019-01-13 19:59:22

Wybrałam sobie ten temat na Maturke, tylko że niestety narazie nie mam żadnej koncepcji od czego zacząć prace bądź jakie kolwiek przygotowania do tego, jak byście mieli jakieś pomysły napiszczie, może razem coś wymyślimy i stworzymy :]


2019-01-08 22:20:23

Ogród w literaturze. Przedstaw i określ jego rolę w wybranych przykładach pochodzących z różnych epok. Tak brzmi mój temat:D Jeśli ktoś jest w stanie mi pomóc... Piszcie:D (gg 2978713)


2019-01-04 21:46:46

Wybrałam sobie Motym Ogrodu na prezentacje ustną z polskigo bo na tej stronce jest wszystko super opisane :) Byłabym też wdzięczna gdyby ktoś kto miał taki lub podobnytemat był tak miły i udzielił mi porad jak zrobić by komisja była zadowolona :) I o czym nie zapomnieć jakby co to 4685228 :)


2019-01-03 19:08:02

Ja mam temat "Motyw ogrodu w literaturze. Zaprezentuj zagadnienie w oparciu o o wybrane przykłady." Mógłby mi ktoś doradzić jak się za to wziąć ??? Piszcie na maila. Pozdrawiam
Streszczenia książek
Tagi: