Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Nowy wspaniały świat" - Aldous Huxley przedstawia wizję społeczeństwa przyszłości, które ma urzeczywistniać ideał powszechnego szczęścia. W nowym, doskonale zorganizowanym świecie wszystko ma być skrupulatnie zaprogramowane. ludzie, jeszcze przed swoim urodzeniem mają wyznaczone miejsce, które będą zajmować w społeczeństwie.

"Rajski ogród" - Ernest Hemingway umieszcza swoją akcję w luksusowej scenerii francuskiej Riwiery lat dwudziestych, gdzie młody pisarz spędza miodowy miesiąc z piękną i bogatą żoną. Na horyzoncie pojawia się ta trzecia, równie piękna i równie bogata. Wynikiem jest skomplikowany układ erotyczny.

"Prośba o wyspy szczęśliwe" - K.I. Gałczyński opisuje najszczęśliwsze na ziemi miejsce - pełne spokoju, miłości i przyrody, z daleka od cywilizacji. Świat w wierszu roi się od śpiewających ptaków, zapachów kwiatów, pełen jest kojącej muzyki. Wiersz swój autor adresuje do ukochanej osoby, z którą chce dzielić nakreśloną Arkadię.

cykl "Świat" - Czesław Miłosz uciekając od otaczającej wojny, tworzy arkadyjski świat, w którym rządzą: wiara, nadzieja i miłość. 0"Domek z ogrodem" sytuuje jako naturalne, wieczne centrum egzystencji człowieka. W stworzonej przestrzeni panuje ład i harmonia, a niebezpieczeństwa oddala Ojciec, który objaśnia świat i "z grządki całą widzi okolicę".

"Atlantyda" - Wisława Szymborska akcentuje niepewność istnienia wyspy i jej mieszkańców

"13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych" - Leszek Kołakowski opowiada historię dwóch braci, którzy poszukują utopijnego kraju - Laionii. Niestety mimo wielu wysiłków, zbieraniu map, globusów nie udaje im się ustalić miejsca położenia tej szczęśliwej krainy.

"Bramy raju" - J. Andrzejewski opowiada w swojej powieści o wyprawie krzyżowej z początku XIII w., w której wzięły udział dzieci.

"Władca much" - W. Golding opisuje historię bohaterów, którzy dostali się na nieznaną wyspę. To co spotykają przypomina raj - mnóstwo owoców, brak zagrożenia, piękno krajobrazów. Przybysze zachowują się jak pierwsi ludzie - nie znają zła, chcą zbudować idealną rzeczywistość, jednak z czasem okazuje się, że ich plan napotyka na coraz większe trudności...

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw podróży w sztuce
2  Motyw rewolucji w literaturze
3  Motyw wsi w literaturzeStreszczenia książek
Tagi: