Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
MITOLOGIA - Westa (odpowiednik greckiej Hestii) uważana była za boginię ogniska domowego. Ślubowała ona dziewictwo i mniemając własnego domu stała na straży innych domostw. Wyobrażano ją sobie jako matronę z owiniętą głową, a jej atrybutami było berło oraz patera i róg obfitości. Rzymianie wszelkie powodzenie, zdrowie i szczęście rodziny przypisywali larom – bożkom domowym. Najważniejszym miejscem w ich domach było atrium, w którym płonął święty ogień.

BIBLIA - dom Boży to miejsce szczególnej obecności Boga. W Starym Testamencie określenie to odnosi się do całego narodu izraelskiego. W węższym znaczeniu dom Boży można rozumieć jako ziemskie sanktuarium (Namiot Spotkania i świątynia). W Nowym testamencie domem Bożym staje się cała gmina chrześcijańska, czyli Kościół.

”Odyseja” - Homer opisuje pełną fantastycznych przygód tułaczkę Odyseusza. Po dziesięciu latach bohater powraca w końcu do rodzinnej Itaki. Niepoznany przez nikogo udaje żebraka. Poznaje go dopiero jego syn – Telemach. Staff nawiązując do powrotu Odyseusza do domu pisał:
”Każdy z nas jest Odysem,
Co wraca do swej Itaki”
„Na dom w Czarnolesie” – J. Kochanowski mówi o wiejskim domu jako o gnieździe ojczystym, gdzie można prowadzić spokojne, umiarkowane życie, wyzbywając się bogactw. Nad marmury przedkłada zdrowie, czyste sumienie i ludzką życzliwość.

”Żywot człowieka poczciwego” - M. Rej opisuje dom ziemianina, żyjącego zgodnie z rytmem natury i z przyjemnością pracującego w gospodarstwie. Dom wiejski pełen jest harmonii i zgody, a gospodarz może wraz z żoną i dziećmi przechadzać się bogatym we wszystko ogrodzie.

„Pan Tadeusz” – A. Mickiewicz wspominając na emigracji swoje rodzinne strony, akcję swej epopei umieszcza w Soplicowie - ”centrum polszczyzny”. Ukazuje je Mickiewicz jako arkadię, symbol szczęścia lat dziecinnych i utraconej ojczyzny. Stanowi ono ostoję polskości, dawnych obyczajów i tradycji szlacheckich. Wnętrze domu wypełniają rekwizyty świadczące o patriotyzmie jego mieszkańców. Zachowane są tu rytuały towarzyskie, a życie toczy się w zgodzie z rytmem natury. Ten wyidealizowany obraz powstał z tęsknoty za beztroską lat dziecinnych spędzonych w rodzinnym domu na nowogródczyźnie. Mickiewicz Pieśń Soplicowie pisał:
„W tym domu dostatek mieszka i porządek.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Miasto - wyrazy bliskoznaczne
2  Antyutopia w literaturze
3  Podróż - wyrazy bliskoznaczneKomentarze: Dom w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-06 17:32:28

czesc ja tez mam ten temat zaczynam od tego co to maoralnosc itp a potem lece lekturami mam nadzieje ze przyda sie ta wskazówka pozdrawiam i zycze powodzenia!!


2019-02-09 17:44:20

Cześć. co do kamienicy to na pewno wystepuje ona w "Granicy" Z. Nałkowskiej, poza tym w "Lalce" Prusa. Poszukajcie w nowelach pozytywistycznych (może Kamizelka Prusa) Tam na pewno będą przykłady


2019-01-30 14:42:01

heY ja mam temat motyw domu w literaturze. jesli ktos mialby jakies przydatne stronki na ten temat prosze podajcie.pozdrawiam i zycze powodzenia na maturce;)


2019-01-17 19:02:49

Ja potrzebuje materałów do pracy maturalnej, ale o motywie samej kamienicy nic nie mogę znaleść. Mój temat to: Kamienica jako przestrzeń życia człowieka. Rozważ temat na wybranych przykładach. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc coś znaleść to będe wdzięczna :)


2019-01-05 16:11:02

Mam ogromną prośbe, błagam tych którzy mają coś na ten temat, tzn. jakieś materiały, prace, bo ja kompletnie nie mam pojęcia jak się zabrać za ten temat pozdrowionka
Streszczenia książek
Tagi: