Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”Szczenięce lata” - M. Wańkowicz snuje opowieści o dzieciństwie i ziemiańskich tradycjach. W książce znajdujemy dokładny opis dwóch dworków szlacheckich. Pierwszy z nich znajduje się w Nowotrzebach na Kowieńszczyźnie, drugi w rodzinnym majątku Wańkowiczów - Kalużycach , w powiecie ihumeńskim , ziemi mińskiej na Białorusi. Punktem centralnym obu dworków jest dom rodzinny, w którym odnajdujemy jedyny i niepowtarzalny klimat każdego rodzinnego gniazda. Autor w swojej powieści przedstawia dość typowe dzieciństwo ziemiańskiego chłopca tamtej epoki. Dzieciństwo bohatera powieści pozbawione było bezpośredniego ciepła matczynej opieki. Wcześnie bowiem dosięga go nieszczęście, umierają jego rodzice, których pamięta tylko z opowiadań najbliższych. Wychowaniem chłopca zajmuje się najpierw jego babka, Felicja, a później brat Witold.

”Miasto mojej matki” - J. Kaden-Bandrowski pisząc swą powieść dochodzi czterdziestki swego żywota i - obejrzawszy się za siebie - dostrzega pamięcią wnikliwą własne dzieciństwo, matkę, ojca, dom rodzinny. Z utworu wyłania się zindywidualizowany obraz rodzinnego domu głównego bohatera utworu. Z jednej strony są to praca i zapobiegliwość dorosłych, z drugiej zabawa i nauka dzieci. Ich wzajemny stosunek pomimo drobnych konfliktów i nieporozumień jest pełen miłości i życzliwości. On to decyduje o spoistości tego domu, który przygotowuje swych młodych mieszkańców do wejścia w świat.

„Dziewczynka z zapałkami” – H. Ch. Andersen opisuje jak w wigilię Nowego Roku mała dziewczynka usiłuje sprzedać zapałki. Nikt jednak nie chce ich kupić, więc dziecko, bojąc się wracać do domu bez pieniędzy przysiada na śniegu na ulicy. Ogrzewając się kolejnymi zapałkami widzi choinkę, pieczoną gęś i zmarłą babcię, która zabiera ją do nieba. Nazajutrz ludzie odnajdują zamarznięte dziecko.

„Mały Książę” – A. de Saint-Exupéry ukazuje międzyplanetarną wędrówkę małego mieszkańca planety B-612. Podróżowanie dostarcza Małemu Księciu powodów do zdziwienia i niezadowolenie. Dzięki niej poznaje, czym jest miłość, przyjaźń i śmierć. Wartości, jakim hołdują dorośli rozczarowują bohatera, który uosabia marzenia i poszukiwanie dziecka.

Elegia o… (chłopcu polskim) – K.K. Baczyński wprost mówi o losach młodych chłopaków – dzieci skazanych na wyjście ”z ciemną bronią w noc” i śmierć pod kulami, a może pęknięcie serca:
„Zanim padłeś, jeszcze ziemię



strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz się więcej
1  Ogród w literaturze
2  Femme fatale
3  Motyw snu w sztuce