Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”Spotkanie z matką” - K.I. Gałczyński twierdzi, że matka jest pierwszą i najważniejszą nauczycielką dla swojego dziecka. Przekazuje wiedz o najważniejszych prawach rządzących światem. Gdy matki zabraknie, przypominają ją rzeczy codzienne, małe cuda przyrody, ponieważ jak pisze poeta:
”ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach”


”Matka” - Zbigniew Herbert twierdzi, że matka nie tylko daje życie swemu dziecku, ale towarzyszy mu nawet, kiedy jest dorosłe. Stara się chronić je przed złem i zawsze wybacza błędy. Niestety, dziecko potrafi to docenić dopiero wtedy, gdy matki zabraknie.

”Matce” - Adam Ziemianin uważa, że matka jest najważniejsza w domu rodzinnym. Mimo iż zajmuje się prostymi czynnościami przy stole kuchennym czy kolejką po zakupy, to bez niej nie istniałby dom.

”Matce” - Jalu Kurek pisze, że wszystko, co w nas najbardziej wartościowe, otrzymaliśmy od matki. Adresatem wiersza może być również rodzinna ziemia, która mówi; ”z głębi, od korzeni”.

”Matce” - Jerzy Liebert ukazuje, że rozstanie z matką jest smutniejsze niż jesienne krajobrazy, a najwięcej tęsknoty i miłości ma w sobie krótkie słowo „mamo”.

”Matka odchodzi” - Tadeusz Różewicz główną bohaterką swego zbioru wierszy, fragmentów prozy, dziennika, wspomnień braci autora czyni swoją matkę. Matka jest głównym motywem tej książki, skłaniającym do refleksji o początku i końcu istnienia, o dzieciństwie i śmierci. Matka symbolizuje pełnię, w jakiej zamyka się ludzkie życie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz się więcej
1  Motyw Żydów w literaturze
2  Kobiety niespełnione
3  Samotność w sztuce