Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
MITOLOGIA - mit o Demeter i Korze – Demeter, grecka bogini urodzaju, z tęsknoty za porwaną przez Hadesa córką uśmierciła całą przyrodę. Kiedy jednak kora powróciła do matki na ziemi zawitała wiosna. Niobe - symbol matczynego cierpienia – była zbyt dumna ze swego potomstwa, dlatego zazdrosna Latona wymordowała wszystkie jej dzieci, a rozpaczającą Niobe Zeus zamienił w kamień. Jokasta - matka i żona Edypa, którego poślubiła nie rozpoznając w nim syna, w związku z klątwą ciążącą nad rodem Labdakidów. Gdy poznała prawdę, powiesiła się.

BIBLIA - matką wszystkich żyjących nazywana jest Ewa (z hebrajskiego Hawwah – życie)– pierwsza kobieta, stworzona, by dodać ducha Adamowi, któremu przykrzyło się w raju ziemskim. Matka Kaina, Abla i Seta. W Nowym Testamencie możemy odnaleźć motyw matki radosnej – Maryi podczas zwiastowania i matki cierpiącej – Maryi obecnej na Golgocie podczas ukrzyżowania i śmierci Chrystusa

”Teogonia” - Hezjod wspomina postać Gaji – Matki-Rodzicielki, Ziemi, która nie została stworzona przez jakiegoś boga, ale powstała sama przez się, nie wiadomo dlaczego, skąd i z czyjego rozkazu, po czym zrodziła Uranowa (niebo) i Pontosa (morze) i góry. Jej odpowiednikiem rzymskim jest Terra Mater (Tellus).

”Lament świętokrzyski” - Matka Boska, bezsilnie patrząca na kaźń Jezusa, rozpaczająca pod krzyżem, jest w tym średniowiecznym wierszu przede wszystkim kochającą matką, której przyszło utracić syna. Jej matczyna miłość ma wymiar głęboko ludzki, Maria czuje się jedną z wielu kobiet, których spotkała podobna tragedia.

”Bogurodzica” - autor przedstawia matkę Chrystusa jako błogosławioną wybrankę Boga. Jest ona jednak bliska ludziom i pośredniczy między nimi a Bogiem.

”Nie-Boska komedia” - Zygmunt Krasiński jedną z bohaterek czyni Marię, żonę hrabiego Henryka i matkę Orcia, Jest ona kobietą nieszczęśliwa w małżeństwie. Kocha męża, ale nie jest przez niego kochana. Podobnym uczuciem darzy syna, jednak zdaje sobie sprawę z tego, jaki czeka go los - sama mu go zgotowała, stawiając miłość męża ponad interesem dziecka.

”Do Matki Polki” - Adam Mickiewicz swój wiersz kieruje do polskich matek. Twierdzi, że niewola w kraju powoduje, że dzieci od małego powinny być przyzwyczajane do bólu, pracy i wczesnej, męczeńskiej śmierci. Szczególnie trudna jest rola matki, która musi wskazywać nie piękno, a okrucieństwo świata. Musi uczyć pogardy, a nie miłości.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane z miłością (frazeologia)
2  Pojęcia związane z ogrodem (frazeologia)
3  Pojęcia związane ze snem (frazeologia)Komentarze: Motyw matki w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-16 23:18:30

wybrałam do tego tematu motyw matki bolesnej i wybrałam lament świętokrzyski i piete michała anioła....i teraz tylko nie wiem jak się za to zabrać...może ktoś ma jakieś materiały albo chce mi pomóc?? :)


2019-03-15 14:25:31

mam problem z literatura przedmiotu, jesli mozecie to pomorzcie!!!!!! wybralam takie utwory jak: lament swiokrzyski, moralnosc pani dulskij, przedwiosnie, bardzo prosze o pomoc?????


2019-03-14 21:50:05

dżizas.. motyw matki to trudny temat? ten temat jest wręcz BANALNY! najpierw opisujecie matkę, funkcję matki a potem przytaczacie przykłady z literatury! co w tym trudnego?


2019-03-09 17:52:34

witam potrzebuje jakiejs małej pomocy na mature czy ktos ma niepotrzebne prace prosze o kontak wybrałam motyw matki!!! ta stronka jest bardzo przydatna dla maturzystów POzdrawiam pa!!!


2019-03-08 14:14:45

do matki w sztuce jest wiele przykladow do wybrania m. in oczywiscie Pieta, obrazy : "matka myjaca senne dziecko" m.cossat, "odpoczynek podczas ucieczki do egiptu" gerard David, " Matka malarza" Luciana Freud. poszperajcie w necie napewno cos znajdziecie. ja tez zdaje mature 2011 i mam temat matka w literaturze.za pomoca internetu, opracowan i na podstawie przeczytanych ksiazek naapisalam cala prace. Wy tez dacie rade. powodzenia!:*
Streszczenia książek
Tagi: