Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
MITOLOGIA - mit o Demeter i Korze – Demeter, grecka bogini urodzaju, z tęsknoty za porwaną przez Hadesa córką uśmierciła całą przyrodę. Kiedy jednak kora powróciła do matki na ziemi zawitała wiosna. Niobe - symbol matczynego cierpienia – była zbyt dumna ze swego potomstwa, dlatego zazdrosna Latona wymordowała wszystkie jej dzieci, a rozpaczającą Niobe Zeus zamienił w kamień. Jokasta - matka i żona Edypa, którego poślubiła nie rozpoznając w nim syna, w związku z klątwą ciążącą nad rodem Labdakidów. Gdy poznała prawdę, powiesiła się.

BIBLIA - matką wszystkich żyjących nazywana jest Ewa (z hebrajskiego Hawwah – życie)– pierwsza kobieta, stworzona, by dodać ducha Adamowi, któremu przykrzyło się w raju ziemskim. Matka Kaina, Abla i Seta. W Nowym Testamencie możemy odnaleźć motyw matki radosnej – Maryi podczas zwiastowania i matki cierpiącej – Maryi obecnej na Golgocie podczas ukrzyżowania i śmierci Chrystusa

”Teogonia” - Hezjod wspomina postać Gaji – Matki-Rodzicielki, Ziemi, która nie została stworzona przez jakiegoś boga, ale powstała sama przez się, nie wiadomo dlaczego, skąd i z czyjego rozkazu, po czym zrodziła Uranowa (niebo) i Pontosa (morze) i góry. Jej odpowiednikiem rzymskim jest Terra Mater (Tellus).

”Lament świętokrzyski” - Matka Boska, bezsilnie patrząca na kaźń Jezusa, rozpaczająca pod krzyżem, jest w tym średniowiecznym wierszu przede wszystkim kochającą matką, której przyszło utracić syna. Jej matczyna miłość ma wymiar głęboko ludzki, Maria czuje się jedną z wielu kobiet, których spotkała podobna tragedia.

”Bogurodzica” - autor przedstawia matkę Chrystusa jako błogosławioną wybrankę Boga. Jest ona jednak bliska ludziom i pośredniczy między nimi a Bogiem.

”Nie-Boska komedia” - Zygmunt Krasiński jedną z bohaterek czyni Marię, żonę hrabiego Henryka i matkę Orcia, Jest ona kobietą nieszczęśliwa w małżeństwie. Kocha męża, ale nie jest przez niego kochana. Podobnym uczuciem darzy syna, jednak zdaje sobie sprawę z tego, jaki czeka go los - sama mu go zgotowała, stawiając miłość męża ponad interesem dziecka.

”Do Matki Polki” - Adam Mickiewicz swój wiersz kieruje do polskich matek. Twierdzi, że niewola w kraju powoduje, że dzieci od małego powinny być przyzwyczajane do bólu, pracy i wczesnej, męczeńskiej śmierci. Szczególnie trudna jest rola matki, która musi wskazywać nie piękno, a okrucieństwo świata. Musi uczyć pogardy, a nie miłości.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane z miłością (frazeologia)
2  Pojęcia związane z ogrodem (frazeologia)
3  Pojęcia związane ze snem (frazeologia)Komentarze: Motyw matki w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-24 21:16:19

motyw matki jest moja praca na ustny egzamin maturalny dla zaiteresowanych wybrałem: Przedwiośnie oraz Lament Świętokrzyski. Bogurodzicy nie polecam.


2019-03-23 18:37:11

wybralam ten tenat na mature 2011 i nie wiem czy dobrze zrobilam chce opisac jakies 2 przyklady z literatury i 2 z sztuki czy mysle dobrze to nie wiem ale chce zeby wszystko bylo na tip top wiec jakbyscie mogli cos podsunac moze juz ktos robil taka prezentacje jakies szczegoly to bylabym wdzieczna.... w razie czego piszcie na gg 7293858 dziekuje z gory


2019-03-22 15:51:05

Bardzo przyjemny temacik na maturkę. Też go wybrałem.Jakby ktoś zechciał podzielić się swoimi spostrzeżeniami i materiałami odnośnie tego tematu to zapraszam.Z góry dziękuję za pomoc


2019-03-21 19:15:21

motyw matki w naturze jest bardzo przydatny przynajmniej do 1 klasy gimnazjum bardzo ulatwil m pace domowa wszystko bylo logicznie i bardzo jasno wytlumaczony szkoda tylko ze nie ma motywów ojca niestyety wtedy bym byla happy ale i tak ta stronka jest bardzo bardo......... fajna


2019-03-16 23:18:30

wybrałam do tego tematu motyw matki bolesnej i wybrałam lament świętokrzyski i piete michała anioła....i teraz tylko nie wiem jak się za to zabrać...może ktoś ma jakieś materiały albo chce mi pomóc?? :)
Streszczenia książek
Tagi: