Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”Ksiądz pana wini, pan księdza,
A nam prostym zewsząd nędza.”

Rej uczynił chłopa równoprawnym partnerem dyskusji, podkreślił też jego najtrudniejsze położenie.

”Żywot człowieka poczciwego” - Mikołaj Rej stworzył apoteozę godnego i szczęśliwego życia ziemiańskiego na wsi. Jego utwór jest wielką pochwałą stateczności, spokojnego, uregulowanego zgodnie z naturą bytu człowieka, pogodzonego z naturalnym rytmem przemijania, ze światem i umiejącego korzystać z darów wiejskiego gospodarstwa, przyrody.

”Pieśń świętojańska o Sobótce” – J. Kochanowski uczynił świętojańską Sobótkę punktem wyjścia do napisania cyklu dwunastu bukolicznych, sielankowych pieśni. Całość tworzą opowieści dwunastu panien biorących udział w uroczystości: paleniu ognisk, rzucaniu na wodę wianków, tańcach oraz zabawach. Panny chwalą skromne, pracowite wiejskie życie, ale w ich pieśniach wieś to nie tylko miejsce pracy, nie brak tam czasu na rozliczne rozrywki:
"Tam już pieśni rozmaite,
Tam będą gadki pokryte,
Tam trefne pięsy z ukłony,
Tam cenar, łam i goniony"
. Szczęśliwego mieszkańca wsi trudno w tym przypadku przypisać do konkretnego stanu, ma on cechy zarówno ziemianina, jak i chłopa W pieśni Panny XII: ”Wsi spokojna, wsi wesoła” praca rolnika została uznana za najgodniejsze zajęcie: uczciwe, zapewniające dostatnie życie na wsi. Mamy tu wyraźne przeciwstawienie życia wiejskiego - miejskiemu, to pierwsze jest dobre, drugie natomiast pełne zakłamania, obłudy oraz rozmaitych niebezpieczeństw czyhających na człowieka.

”Żeńcy” - Sz. Szymonowic zwraca uwagę na niedolę warstwy chłopskiej uciskanej i wykorzystywanej ponad siły przez dworskich nadzorców. Autor ukazuje konflikt między ekonomem a robotnicami fabrycznymi. Dialog Oluchny i Pietruchny wyraża wiarę w możliwość zmiany zwyczajów Starosty, niezgodnych z prawami natury, co uwypukla refren pieśni ludowej Pietruchy:
”Słoneczko, liczne oko, dnia oko pięknego!
Nie jesteś ty zwyczajów starosty naszego.”


”Nad Niemnem” - Eliza Orzeszkowa w znacznej mierze swą powieść poświęciła problemom polskiej wsi. Pierwszy z wątków to konflikt pomiędzy dworem i zaściankiem. Nie jest ważny incydent, który go wywołał, problem ma głębokie podłoże gospodarcze, wyrasta z ówczesnej sytuacji ekonomicznej na wsi, problemów ziemiaństwa po powstaniu styczniowym, kontrybucjach, represjach, uwłaszczeniu chłopów. W zaścianku brakowało ziemi, nie brakowało natomiast rąk do pracy, a dworskie pola nie zawsze zostawały w pełni wykorzystane. W kontekście tego konfliktu rozpatrywana jest idea solidaryzmu narodowego, pełnej zgodności między dworem i zaściankiem w okresie powstania styczniowego. Jerzy Bohatyrowicz i Andrzej Korczyński wspólnie konspirowali i polegli w walce.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw snu w sztuce
2  Motyw młodości w literaturze
3  Motyw rycerza w sztuceStreszczenia książek
Tagi: