Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nowy Testament - król Herod zaproponował licznie zgromadzonym gościom występ swej młodej pasierbicy Salome - wybitnej tancerki. Jej taniec tak zachwycił publiczność, że wyprosiła u króla nagrodę dla dziewczyny. Ta za namową okrutnej matki Herodiady zażądała głowy Jana Chrzciciela. Postać tańczącej Salome chętnie przedstawiali twórcy przełomu XIX i XX wieku, wówczas stała się symbolem femme fatale.

„Makbet” - William Szekspir przedstawia Lady Makbet jako kobietę bezwzględną, stanowczą i silną psychicznie. Z żelazną konsekwencją dąży do realizacji raz założonego celu, liczy się dla niej tylko skuteczność, odrzuca wszelkie skrupuły, moralne dylematy, rozterki. Kieruje postępowaniem męża, gdy jednak traci wpływ na Makbeta przeżywa silne załamanie i popełniła samobójstwo. Na początku rządów Makbeta jego żona jest osobą zdumiewająco silną psychicznie, wkrótce popada w obłęd, ma lunatyczne sny. To zbrodnia niszczy jej mocną konstrukcję psychiczną. Lady Makbet odwołuje się do sił piekielnych i zostaje przez nie opętana. Przepowiednia czarownic idealnie trafiała w ambicje, aspiracje Lady Makbet - stąd tak chętnie i szybko w nią uwierzyła. Wiedziała przy tym, że jej udział w zbrodni jest gwarancją powodzenia intrygi. Rozumiała, iż losowi należy pomóc. Działała zgodnie z planem, bez roztrząsania moralnych wątpliwości. Z wyrachowaniem, stale czuwała nad biegiem zdarzeń. Była żądna władzy, a odsunięcie przez męża słusznie pojmowała jako utratę wpływów i znaczenia. Lady Makbet ze złej, zimnej kobiety staje się nieszczęśliwą, chorą psychicznie, odtrąconą, niepotrzebną żoną. W Lady Makbet można widzieć nie tylko kobietę opętaną przez zło, ale i trzeźwą, inteligentną realistkę instrumentalnie traktującą męża.

”Cierpienia młodego Wertera” - J.W. Goethe opisuje losy młodego, nadwrażliwego bohatera, nieszczęśliwie zakochanego w Lotcie – romantycznej muzie, narzeczonej swojego przyjaciela, Alberta. Lotta to symbol nieosiągalnej, przeznaczonej innemu kochanki, która swego adoratora prowadzi do zguby. Choć myśli podobnie jak Werter, poddaje się woli rodziny i wychodzi za mąż za kogoś innego. Nieszczęśliwie zakochany, zrozpaczony Werter, znajdując się w sytuacji bez wyjścia, żegna się z Lottą i odbiera sobie życie strzałem z pistoletu.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw wolności w sztuce
2  Miłość w literaturze
3  Motyw syna w literaturzeKomentarze: Femme fatale

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-10 20:03:08

proszę was, lolita jako famme fatal? po prostu nie mogę tego znieść dziecko nie może zostać kobietą fatalną! DZIECKO! Krnąbrne, bo krnąbrne, ale jednak dziecko!Tak samo nie uznaję Łęckiej za kobietę fatalną, on zwykłą trzpiotką była, a nie famme fatal, głupia i tyle. Właśnie piszę pracę na ten temat


2019-03-07 18:29:42

tak się składa, że Łęcka głupia nie była, bo znakomicie wiedziała co robi i doprowadziła faceta do zguby. więc spełnia wszelkie warunki do miana femme fatale.


2019-03-06 22:43:26

W lalce femme fatale to przede wszystkim Kazimiera Wąsowska- to ona uwodziłą mężczyzn, każdy jej kochanek musiałbyć wyjątkowy, uważała, że kochanków może wodzić za noc, nie muszą wiedzieć o wszystkim. Izabela Łęcka, ma niewiele z femme fatale, ona traktowała mężczyzn przedmiotowo, szydziła z Wokulskiego, ale nie uwodziła, to ten stracił dla niej głowę.


2019-02-28 23:01:42

"Mnich" Matthew Gregory Lewis (postać Matyldy), "Sklepy cynamonowe" Bruno Schulza (postać Adeli - dlaczego femme fatale? Należy zgłębić się w biografię artysty i jego stosunek do kobiet), "Szewcy" Witkacego (Księżna).


2019-02-23 23:03:17

jutro zdaję ustny polski temat femme fatale w literaturze i sztuce a pracę napisałam dzięki klp! dziękuje że jesteście :) mam nadzieję że dobrze mi pójdzie
Streszczenia książek
Tagi: