Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
„Odyseja”– Homer stworzył archetyp wiernej, idealnej żony - Penelopy. Czekała ona dwadzieścia lat na powrót męża – Odyseusza – z wojny trojańskiej, skutecznie opierając się licznym zalotnikom z lokalnej szlachty, którzy nie wierzyli w powrót Odysa.

„Antygona” – Sofokles przedstawia obraz niezłomnej kobiety, córki Edypa, króla Teb, która nie boi się przeciwstawić władzy królewskiej w imię praw moralnych i boskich. Świadoma, że jej zachowanie może ją zgubić grzebie zmarłego brata Polinika. Za karę zostaje zamurowana i odbiera sobie życie. Antygona jest odważna, pewna siebie, wierna wyznawanym przez siebie zasadom. Poświęca się dla idei, w którą wierzy, nie wahając się ani przez chwilę. jej przeciwieństwem jest siostra – Ismena - posłuszna królowi, lękająca się złamać jego postanowienie.

„Grażyna” - Adam Mickiewicz czyni tytułową bohaterką żonę księcia Litawora, córką dziedzica Lidy. To kobieta jeszcze młoda, ale już dojrzała. Piękna (grażas po litewsku znaczy piękny), silna, sprawna fizycznie chętnie oddawała się męskim rozrywkom: polowaniu, jeździe konnej, fechtunkowi. Miała duży wpływ na Litawora, służyła mu radą i pomocą, chętnie też towarzyszyła księciu podczas łowów. Grażyna jest główną nosicielką naczelnej idei utworu - patriotyzmu. Najważniejszą cechą jej charakteru jest gorąca miłość do ojczyzny, odwaga oraz siła charakteru. Jej bohaterska postawa zapobiegła sporom, wewnętrznym podziałom Litwy, które uniemożliwiłyby zwycięstwo nad Krzyżakami. Odwagi wymagało nie tylko zbrojne wyruszenie przeciwko rycerzom Zakonu, ale również przeciwstawienie się woli męża, przyjęcie należącej do niego roli wodza. Księżna do końca zachowała niezłomną postawę, zginęła w walce. W imię patriotyzmu oddała życie. Jej czyn doprowadził również do moralnego odrodzenia męża.

„Śmierć pułkownika” – Adam Mickiewicz, przedstawiając ostatnie chwile Emilii Plater, odwołuje się do średniowiecznych wzorców rycerza i postaci Joanny D`Arc. Żołnierz – kobieta przed śmiercią żegna swoich podkomendnych i ukochanego konia. Jej postawa to symbol patriotyzmu i poświecenia życia za ojczyznę.

”Zbrodnia i kara” Fiodor M. Dostojewski ukazuje, jak wielką rolę może odegrać kobieta w życiu zbrodniarza. Raskolnikow przyznaje się Soni do popełnionej zbrodni, pragnąc odpokutować za winy i zacząć nowe życie. Sonia Marmieładówna - petersburska prostytutka, córka nałogowego alkoholika - jest mu niezwykle oddana i cierpliwa, dlatego Rodion nie pozostaje obojętny na jej uczucie. Dzięki jej ewangelicznej prostocie doznaje metamorfozy i zaczyna rozumieć popełnioną zbrodnię.

„Siłaczka” – Stefan Żeromski opisuje postać tytułowej siłaczki, idealistki - Stasi Bozowskiej. Pochłonięta pracą, pragnęła walczyć z analfabetyzmem. Została nauczycielką i uczyła podstawowej wiedzy ubogich. Robiła to z przyjemnością i jednoczesnym obowiązkiem, czuła z tego powodu satysfakcję. Zainteresowała ludzi literaturą. Jej sukces to napisanie książki i pozyskanie szacunku otoczenia. Charakteryzował ją: hart ducha, odwaga w pokonywaniu przeciwności, bezkompromisowość w dążeniu do celu oraz upór w działaniu. Poświęciła swoje prywatne życie dla wdzięczności i sympatii. Przedstawiona przez autora Stasia nie ma wad, jest niemal idealna i może stanowić wzór do naśladowania.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Motyw Żydów w sztuce
2  Motyw marzeń/marzyciela w sztuce
3  Motyw wsi w sztuce