Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
”Wolny najmita” - M. Konopnicka ukazuje skutki ustawy uwłaszczeniowej. Chłopi, którzy przed jej wprowadzeniem nie posiadali ziemi zyskiwali tylko wolność. Nie mieli pracy i przymierali głodem. Autorka sprzeciwia się ”wolności przymierania głodem”. Uważa, że jeśli daje się wolność, trzeba również zapewnić, choćby minimalne warunki do życia.

„Z chałupy” – J. Kasprowicz w cyklu sonetów Z chałupy odtworzył szereg realiów życia wiejskiego, obrazów codzienności, chłopskiej obyczajowości, życia społecznego, zagadnień moralnych. Poeta opisuje ”nędzne chłopskie chaty”, głód, choroby, wyzysk i poniżenie chłopa Pisarz w pełni solidaryzuje się z ludem, czuje się związany z jego kulturą, zamierza przedstawić czytelnikom rodzaj poetyckiego dokumentu zaświadczającego warunki życia, rozpatrywaną w wielu aspektach sytuację ówczesnej wsi. Sonety Kasprowicza przynoszą prawdę o warunkach życia rodzinnych Kujaw, odwołują się do wspomnień, doświadczeń chłopskiego dziecka, później młodego człowieka z ogromnym wysiłkiem przebijającego się do wyższych, inteligenckich warstw społecznych. Są sugestywnymi, wiarygodnymi dokumentami życia wsi, gdzie niemal każdego dnia toczyła się bezwzględna walka o biologiczne przetrwanie, zaspokojenie elementarnych potrzeb życiowych, gdzie pracowano niekiedy ponad siły, by zapewnić sobie pożywienie i dach nad głową.

„Księga ubogich” - J. Kasprowicz pisze o wsi, jako o miejscu bezpiecznym, chroniącym przed zgiełkiem świata, gdzie codzienne proste obowiązki dają poczucie spełnienia i szczęścia. Bliski kontakt z przyrodą pozwala na pogodzenie się z przemijaniem i oswaja z myślą o śmierci.

”Wesele” - S. Wyspiański zachwyca się folklorem wsi, pokazuje piękno obyczaju i tradycji polskiej wsi. Wśród zalet chłopów wspomina potęgę, zdrowie, prostotę, związek z naturą. Chociaż momentami wypomina chłopom chciwość i egoizm, to jednak przedstawiona przez niego wieś to: ”chata rozśpiewana”. Autor równocześnie krytykuje ludomanie i powierzchowne zainteresowanie inteligencji wsią. Słynne słowa:
”Chłop potęgą jest i basta.”
każą inaczej spojrzeć na mieszkańców wsi. Nie jako ciemnych i zacofanych ludzi, ale jako sojuszników w kolejnym zrywie narodowym.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  utopia w literaturze
2  Motyw Żydów w literaturze
3  Dom w literaturzeStreszczenia książek
Tagi: