Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
BIBLIA - Stary Testament opisuje najbardziej odległe dzieje narodu żydowskiego, narodu wybranego przez Boga. Pan szczególnie upodobał sobie Izraelitów, z nich wywodzą się wszyscy prorocy. Bóg na pośrednika między sobą a ludem wyznacza Mojżesza, dając ludziom przywódcę. Mojżesz bowiem wyprowadza naród żydowski z niewoli egipskiej. W czasie wędrówki do Ziemi Obiecanej Stwórca zawiera ze swym ludem przymierze na górze Synaj. Jego znakiem był Dekalog, którego przykazania stanowią wytyczne postępowania Żydów. Bóg cały czas pomaga Izraelitom w tej czterdziestoletniej wędrówce. Zsyła im mannę z niebios i daje wodę ze skały, aby nie pomarli z głodu i z pragnienia. Następca Mojżesza - Jozue wprowadził Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Wszystkie znaki, jakie poczynił Bóg wobec tego narodu, świadczą o Jego szczególnych zamiarach i planach wobec Izraelitów. W Nowym Testamencie Maria, pochodząca z rodu Dawida, wydała na świat Zbawiciela - Jezusa Chrystusa. Żydzi jednak nigdy nie uznali go za zbawiciela.

"Kupiec wenecki" - William Szekspir wskazuje na głębokie zakorzenienie stereotypu Żyda jako chciwego lichwiarza, stojącego zawsze po przeciwnej stronie barykady w stosunku do bohaterów pozytywnych. Z dzisiejszego punktu widzenia zakończenie utworu może wydawać się niesprawiedliwe, niemniej jeśli przyjąć XVI-wieczny sposób myślenia, to właśnie klęska Szajloka staje się zakończeniem, którego widz oczekuje.

„Pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz ukazuje postać Jankiela - patrioty, związanego z Polską i Polakami, przeżywającego klęski i zwycięstwa narodu polskiego. Jankiel, dzierżawca karczmy (arendarz) w dobrach Horeszków, bezbłędnie mówił po polsku, znał dziesiątki narodowych pieśni, melodii, a także polską historię. Angażował się w działalność konspiracyjną, był człowiekiem uczciwym, szanowany m, znanym z poczciwości. Słynął w całej okolicy z nadzwyczajnej gry na cymbałach. Stale udzielał pomocy w pracy spiskowej emisariuszowi księdzu Robakowi, próbował łagodzić spór Hrabiego z Soplicami. Jankiel jest właścicielem karczmy, której architektura wskazuje na żydowskiego budowniczego:
„Z przodu jak karczma” „Z tyłu jak świątynia", "...z daleka karczma chwiejąca się, krzywa, podobna do Żyda, gdy się modląc kiwa".


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pojęcia związane ze śmiercią (frazeologia)
2  Pojęcia związane z Polską (frazeologia)
3  Dwór - wyrazy bliskoznaczneKomentarze: Motyw Żydów w literaturze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-19 22:47:31

strona jest fajna, można z niej zaczerpnąć wiele pomysłów:) Może nie ma takich szczegółów ale przynajmniej wiadomo jak zabrać sie za maturę jakie lektury wykorzystać itd. Prawdopodobnie wezmę "Motyw Żydów wśród Polaków" mam jeszcze kilka pomysów do tego tematu.Zapraszam do konsultacji jezeli ktoś również wybrał ten temat.


2019-03-19 21:47:47

hej moj temat brzmi tematyka żydzi w kulturze.jeśli ktoś ma jakieś pomysły przykładowe pytania z matury w zeszłym roku albo cokolwiek czekam pomóżcie pozdrawiam maturzystów............. :)


2019-03-18 19:22:53

och, wreszcie wybrałam temat - Wizerunek Żydów w polskiej lietraturze. Gdyby ktoś chciał się ze mną konsultować pisząc prace - zapraszam serdecznie, podałam maila :) pozdrawiam


2019-03-17 21:08:42

HELP !!! mam taki sam temat jak dula.. relacje polsko-żydowskie w literaturze współczesnej i nie wiem z jakich książek korzystać.Jeżeli macie jakiś pomysł dajcie znać prosze !!!


2019-03-17 20:55:38

to fajnie ze jest taka strona.moim tematem jest Obraz zyda w literaturze.mam troche problemow z napisaniem pracy a tu moge znalezc duzo ciekawych materialow:)
Streszczenia książek
Tagi: