Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Żydowska narzeczona (inaczej: Izaak i Rebeca) - Rembrandt Harmensz van Rijn

Żydzi - Piotr Michałowski

Żydzi - Bruno Schulz, 1934

Żydzi modlący się w Jom Kippur - Jakub Weinles

Ahasuerus, Żyd wieczny tułacz - Maurycy Gottlieb

Modlitwa Żydów w dzień szabasu - Maksymilian Gierymski

Żyd z koszem - Józef Pankiewicz

Głowa Żyda - Stanisław Wyspiański

Żydówka z cytrynami – Aleksander Gierymski

Święto trąbek - Aleksander Gierymski

„Ziemia obiecana” - film Andrzeja Wajdy na podstawie powieści Reymonta. Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany poprzez dzieje kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców Polaka, Żyda i Niemca, którzy za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów i przejęcia bezwzględnych reguł walki o pieniądz zdobywają fortunę.

„Korczak” - film opowiada o doktorze Januszu Korczaku, który w mundurze Wojska Polskiego we wrześniu 1939. pełni służbę na ulicach Warszawy. Po interwencji na gestapo zostaje aresztowany. Chodząc po ulicach getta, spotyka Szlomę opiekującego się umierającą matką. Zabiera go do sierocińca. W Radzie Getta Korczak protestuje przeciwko warunkom, w jakich umierają dzieci. Uważa, że obowiązkiem Judenratu jest zapewnienie im godnych warunków śmierci. Do getta docierają informacje o losie Żydów wywiezionych z getta. Korczak decyduje, żeby trwać z dziećmi do końca. Wierzy, że Niemcy sierocińców nie ruszą. W sierocińcu pojawiają się Niemcy. Rozpoczyna się ewakuacja. Dzieci spokojnie idą ulicami getta. Na czele pochodu niesiona jest flaga sierocińca. Korczak wraz z dziećmi wsiada do wagonów, które odjeżdżają w kierunku Treblinki... Wagon z Korczakiem i jego dziećmi odłącza się od składu. Wybiegają z niego dzieci i wraz z Doktorem idą radośnie przed siebie. Wszyscy znikają we mgle. Film kończy napis informujący, że Korczak wraz z dziećmi zginął w Treblince w sierpniu 1942.

„Ucieczka z Sobiboru” - reżyseria Jack Gold filmowa opowieść o ucieczce 600 żydowskich jeńców z nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze.

„Lista Schindlera” - reżyseria Steven Spielberg. Film oparty jest na prawdziwej historii Oskara Schindlera, niemieckiego przemysłowca i wojskowego, który podczas wojny ocalił ponad tysiąc Żydów.

„Życie jest piękne” - reżyseria Roberto Benigni, komedia, której głównym tematem jest... Holocaust. Bohater - pół-Żyd trafia do obozu koncentracyjnego wraz z najbliższą rodziną. Próbuje jednak przekonać syna, że pobyt w obozie jest jedynie pewną formą zabawy dla dorosłych.

„Pianista” - reżyseria Roman Polański, to historia Władysława Szpilmana, znakomitego pianisty i kompozytora, który dzięki pomocy innych, jako jedyny ze swojej rodziny, przeżył piekło getta.

„Fanatyk” - reżyseria Henry Bean, film opowiada o rasizmie młodego Żyda.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Cierpienie w literaturze
2  Polska i Polacy w sztuce
3  Motyw podróży w literaturzeGaleria: