Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Biblia - Księga Rodzaju zawiera historię dwóch braci – Kaina i Abla. Pierwszy z nich jest rolnikiem, a drugi pasterzem. Kain uważa, iż dary brata są chętniej przyjmowane przez Boga zabija go z zawiści. Stwórca naznacza go piętnem zbrodni. W Nowym Testamencie spotykamy postać Heroda, który skazał niewinnych małych chłopców na rzeź, myśląc, że tym samym pozbędzie się Jezusa. Innym bohaterem Nowego Testamentu, który dopuszcza się zbrodni zdrady jest Judasz. Wydaje on na śmierć swojego nauczyciela i mistrza – Jezusa. Za swój postępek ma dostać trzydzieści srebrników. Nie wydał jednak tej kwoty, gdyż powodowany wyrzutami sumienia, popełnia samobójstwo.

„Król Edyp” - Sofokles opowiada o zbrodni ojcobójstwa i kazirodztwa, która nie była zamierzona przez ich sprawcę. Edyp jako bohater tragiczny wypełniał jedynie wolę Bogów, podlegał przeznaczeniu i klątwie rzuconej na ród Labdakidów. Edyp nie ucieka od konsekwencji, bo przekonał się, że od przeznaczenia nie da się uciec. Przyznaje się do winy i sam wyznacza sobie pokutę: okalecza się, opuszcza tron, odchodzi z miasta i umiera w samotności.

„Boska Komedia” Dante Alighieri ukazuje wędrówkę głównego bohatera m. in. przez Piekło, w którym okrutne męczarnie cierpi wielu zbrodniarzy. Najwięksi z nich to Kasjusz, Brutus i Judasz, uwiezieni w paszczach Lucyfera. Znajdują się oni na samym dnie Piekła. Dopuścili się największej zbrodni – zdrady i zabójstwa swego dobroczyńcy.

„Makbet” - William Szekspir przedstawia tytułowego bohatera, który spotyka wiedźmy, przepowiadające mu, iż zostanie tanem Kwadoru, a następnie królem. Rycerz początkowo nie wierzy w ich słowa, ale po przybyciu do zamku okazuje się, że ma zająć miejsce tana Kwadoru oskarżonego o zdradę stanu. Wtedy Makbet przekonuje się, że przepowiednia czarownic była prawdziwa. Pod wpływem żony decyduje się wybrać najkrótszą drogę do władzy. Morduje króla, a następnie każdego, kto staje mu na drodze do utrzymania tronu.

„Hamlet” William Szekspir ukazuje zbrodnię Klaudiusz, który zabił swojego brata z żądzy posiadania władzy. Hamlet rozważa możliwość pomsty swego ojca, do której namawia do jego duch. Nie potrafi jednak zmienić się w chłodno kalkulującego zabójcę. Targają nim wątpliwości.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Motyw snu w sztuce
2  Śmierć kochanków
3  Kobiety niespełnione