Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Judyta z głową Holofernesa - Cristofano Allori

Sprawiedliwość i Boska zemsta ściągające przestępstwo - Pierre-Paul Prud’hon

Śmierć Marata - Louis David

Śmierć św. Piotra Męczennika - Pedro Berruguete

Zabicie Leszka Białego w Gąsawie - Jan Matejko

Zabójstwo św. Stanisława- Jan Matejko

Zabójstwo Przemysława II w Rogoźnie - Wojciech Gerson

Ojciec Chrzestny - reżyseria Coppola Francis Ford, USA 1972 - „Zawsze chciałem pokazać mafię jako metaforę Ameryki. I mafia, i Ameryka mają swe korzenie w Europie” - powiedział Coppola.
Film oparty jest na słynnej powieści Mario Puzo, amerykańskiego pisarza pochodzenia włoskiego. Ukazuje on amerykańskie społeczeństwo lat 1945-1955 i więzy łączące mafię z rozmaitymi środowiskami, od Waszyngtonu po Hollywood. Przedstawia dzieje rodziny Corleone, z jej Ojcem Chrzestnym, Vito Corleone na czele.

Morderstwo w Orient Expressie – reżyseria Sidney Lumet, Wielka Brytania 1974 - ekranizacja jednej z najbardziej znanych powieści Agathy Christie - Mordrstwo w Orient Ekspresie. Hercules Poirot musi bardzo szybko rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa, do którego doszło w ekspresie. Motyw miał prawie każdy z pasażerów pierwszej klasy.

Imię róży - reżyseria Annaud Jean-Jacques , Francja, Włochy, RFN 1986 - akcja filmu, adaptacji powieści Umberto Eco, toczy się w 1327 roku. Do benedyktyńskiego klasztoru przybywają franciszkanin William z Baskerville i jego młody uczeń Adso z Melku. Niebawem w klasztorze ma się odbyć debata o ubóstwie Jezusa. Zaprzyjaźniony z Williamem opat prosi gościa o pomoc w wyjaśnieniu tajemniczych okoliczności śmierci jednego z mnichów. Kiedy William rozpoczyna śledztwo, okazuje się, że przyszło mu rozwikłać nie jedno, ale serię tajemniczych zabójstw.

Milczenie owiec – reżyseria Jonathan Demme, USA 1991 - Clarice Starling, młoda agentka FBI, ma pomóc w złapaniu psychopatycznego przestępcy, którego charakterystyczną cechą jest to, że zdejmuje skórę ze swych ofiar. Zabójca morduje kobiety. Pomocny w zrobieniu portretu psychologicznego mordercy, okaże się odsiadujący dożywocie Hannibal Lecter, który siedzi w więzieniu za zabójstwa i zjadanie swoich ofiar.

Urodzeni mordercy - reżyseria Oliver Stone, USA 1994, - historia dwojga kochanków-morderców. Podróżują autostradą 666 urządzając rzeźnie w barach, nie dla pieniędzy, ani zemsty, ale dla przyjemności. Uwielbiani przez media stają się legendarnymi 'bohaterami', a ich historię opowiadają pojedyncze osoby pozostawione przy życiu.

Leon zawodowiec - reżyseria Luc Besson, Francja, USA 1994 - Leon to płatny morderca z kodeksem honorowym. Jest najlepszy, jednak pewnego dnia łamie swoje reguły i otwiera drzwi Matyldzie, dziewczynce, której skorumpowani policjanci pod wodzą szalonego Stansfielda z DEA zabili całą rodzinę. Chcąc nie chcąc ci dwoje zostają skazani na siebie. Leon uczy Matyldę fachu, a ta w zamian uczy Leona czytać. Między nimi rodzi się więź, która powoduje, że Leon staje się innym człowiekiem. Zobowiązał się on zabić Stansfielda i jego kolesi. Stansfield jednakże jest szalenie nieobliczalnym i przebiegłym przeciwnikiem.

Siedem - reżyseria Fincher David, USA 1995 - Brad Pitt i Morgan Freeman występują w przerażającym thrillerze psychologicznym jako detektywi tropiący Johna Doe, seryjnego mordercę, który wybiera swe ofiary według siedmiu grzechów głównych. Dokładnie, metodycznie i z groteskowym wręcz artyzmem, zabójca zaplanował każde morderstwo w najdrobniejszych szczegółach. W miarę, jak śledztwo posuwa się naprzód, John Doe cierpliwie czeka na finałową konfrontację, zdecydowany doprowadzić swe mordercze arcydzieło do końca.

Dług – reżyseria Krzysztof Krauze, Polska 1999 - dwaj przyjaciele - Adam i Stefan - chcą założyć własny interes. Wkrótce jednak stają się ofiarami szantażu ze strony niebezbiecznych ludzi, rzekomych wierzycieli, u których tak naprawdę nie zaciągnęli żadnego długu (dawnego znajomego - Gerarda i jego kolegów). Żyją w ciągłym strachu, ich próby ucieczki od wyimaginowanego długu, nie udają się, sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana, niebezpieczna. Mężczyźni zaniedbują codzienne sprawy i rodzinę. Wreszcie decydują się jakoś sprostać sytuacji i zastraszyć podłych bandziorów.

Pachnidło - reżyseria Tom Tykwer, Francja, Hiszpania, Niemcy 2006 -
„W osiemnastym stuleciu żył we Francji człowiek, którego spośród jakże licznych w tej epoce genialnych i odrażających postaci zaliczyć wypada do najbardziej genialnych i najbardziej odrażających. (...) Nazywał się Jean-Baptiste Grenouille” („Pachnidło” Patrick Süskind)
. Film opowiada historię człowieka obdarzonego genialnym węchem. Jean-Baptiste Grenouille, zafascynowany zmysłowym światem aromatów, pragnie stworzyć najpiękniejsze pachnidło na świecie. Z chwilą gdy poznaje zapach kobiety, jego fantazja staje się obsesją. Aby zaspokoić swoje pragnienie, nie waha się zostać mordercą.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ogród w kulturze
2  Śmierć bohaterska
3  Kobiety niespełnioneGaleria: