Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Judyta z głową Holofernesa - Cristofano Allori

Sprawiedliwość i Boska zemsta ściągające przestępstwo - Pierre-Paul Prud’hon

Śmierć Marata - Louis David

Śmierć św. Piotra Męczennika - Pedro Berruguete

Zabicie Leszka Białego w Gąsawie - Jan Matejko

Zabójstwo św. Stanisława- Jan Matejko

Zabójstwo Przemysława II w Rogoźnie - Wojciech Gerson

Ojciec Chrzestny - reżyseria Coppola Francis Ford, USA 1972 - „Zawsze chciałem pokazać mafię jako metaforę Ameryki. I mafia, i Ameryka mają swe korzenie w Europie” - powiedział Coppola.
Film oparty jest na słynnej powieści Mario Puzo, amerykańskiego pisarza pochodzenia włoskiego. Ukazuje on amerykańskie społeczeństwo lat 1945-1955 i więzy łączące mafię z rozmaitymi środowiskami, od Waszyngtonu po Hollywood. Przedstawia dzieje rodziny Corleone, z jej Ojcem Chrzestnym, Vito Corleone na czele.

Morderstwo w Orient Expressie – reżyseria Sidney Lumet, Wielka Brytania 1974 - ekranizacja jednej z najbardziej znanych powieści Agathy Christie - Mordrstwo w Orient Ekspresie. Hercules Poirot musi bardzo szybko rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa, do którego doszło w ekspresie. Motyw miał prawie każdy z pasażerów pierwszej klasy.

Imię róży - reżyseria Annaud Jean-Jacques , Francja, Włochy, RFN 1986 - akcja filmu, adaptacji powieści Umberto Eco, toczy się w 1327 roku. Do benedyktyńskiego klasztoru przybywają franciszkanin William z Baskerville i jego młody uczeń Adso z Melku. Niebawem w klasztorze ma się odbyć debata o ubóstwie Jezusa. Zaprzyjaźniony z Williamem opat prosi gościa o pomoc w wyjaśnieniu tajemniczych okoliczności śmierci jednego z mnichów. Kiedy William rozpoczyna śledztwo, okazuje się, że przyszło mu rozwikłać nie jedno, ale serię tajemniczych zabójstw.

Milczenie owiec – reżyseria Jonathan Demme, USA 1991 - Clarice Starling, młoda agentka FBI, ma pomóc w złapaniu psychopatycznego przestępcy, którego charakterystyczną cechą jest to, że zdejmuje skórę ze swych ofiar. Zabójca morduje kobiety. Pomocny w zrobieniu portretu psychologicznego mordercy, okaże się odsiadujący dożywocie Hannibal Lecter, który siedzi w więzieniu za zabójstwa i zjadanie swoich ofiar.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Ogród w kulturze
2  Śmierć bohaterska
3  Kobiety niespełnioneGaleria: