(3/7) Motyw wojny w literaturze - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przygody dobrego wojaka Szwejka – JarosÅ‚aw Ha¹ek opisuje losy handlarza psów z Pragi, Józefa Szwejka podczas I wojny Å›wiatowej. Uważany za niespeÅ‚na rozumu bohater zostaje szeregowym żoÅ‚nierzem i ordynansem puÅ‚ku piechoty. Autor przedstawia jego zgÅ‚oszenie siÄ™ do wojska, pobyt w szpitalu, wiÄ™zieniu i na sÅ‚użbie u porucznika Lukasza i feldkurata Katza. DziÄ™ki niezwykÅ‚emu cynizmowi wyÅ›miana zostaje austriacka wojskowo-biurokratyczna monarchia.

Paragraf 22 – Joseph Heller jest autorem jednej z najwybitniejszych powieÅ›ci amerykaÅ„skich XX wieku. Utrzymana zostaÅ‚a w poetyce czarnego humoru, ukazuje bezsens wojny i armii oraz towarzyszÄ…cej im biurokracji. Jej bohaterowie to zbiorowisko wariatów, fanatyków, idiotów majÄ…cych tylko jeden cel - utrzymać siÄ™ przy życiu.


Cienka czerwona linia - James Jones - powieść odwołuje się do doświadczeń frontowych pokolenia Amerykanów urodzonych w początkach lat 20. XX w. Narrator nie przedstawia współczesnej wojny jako walki w skali państw i narodów, lecz uwypukla postawy i stany emocjonalne zindywidualizowanych bohaterów, postawionych w sytuacji ekstremalnej.

Żal - Józef Czechowicz traktuje o smutku, melancholii oraz niepokoju wywołanych przeczuciem nadchodzącej wojny. Podmiot liryczny wyraża tęsknotę za czymś, co utracił, a czego już nie odzyska.

Bagnet na broÅ„ – WÅ‚adysÅ‚aw Broniewski ujawniÅ‚ w wierszu wszystkie obawy, jakie narastaÅ‚y w nim od dawna: lÄ™k przed utratÄ… domu („Kiedy przyjdÄ… podpalić dom”), nagÅ‚e nocne wyrwanie ze snu, gdy trzeba stanąć na baczność i albo poddać siÄ™ – albo – jak przekonywaÅ‚ – bronić siebie oraz Polski, stanąć u drzwi. Broniewski chciaÅ‚ przestrzec rodaków przed nadchodzÄ…cym niebezpieczeÅ„stwem.

Dywizjon 303 - Alfred Fiedler o swej książce pisze: „SpoÅ›ród wszystkich moich książek Dywizjon 303 jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorÄ…co, pod bezpoÅ›rednim wrażeniem rozgrywajÄ…cych siÄ™ w 1940 roku wypadków: pierwsze stronice powstawaÅ‚y już podczas ostatniej fazy owego osobliwego dramatu, nazwanego BitwÄ… o BrytaniÄ™, a ostatnie stronice koÅ„czyÅ‚em kilkanaÅ›cie tygodni później, kiedy wciąż jeszcze, niby echo owej bitwy, warczaÅ‚y nocÄ… nad Londynem motory Luftwaffe i padaÅ‚y bomby na miasto”.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz siÄ™ wiÄ™cej
1  Motyw zbrodni w literaturze
2  Motyw snu w sztuce
3  MÅ‚odość w sztuce