Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nie zawsze jednak jego twórczość spotykała się z głosami krytyki. Ze względu na swe poglądy i charyzmę, w 1933 roku został na przykład wybrany do Polskiej Akademii Literatury.

Gdy wybuchła II wojna światowa, podobnie jak duża część literatów, ewakuował się do Lwowa, które od tej chwili miało stać się ważnym przystankiem na mapie jego życia. Zamieszkawszy u szwagra żony - prof. w Klinice Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jana Kazimierza Jana Greka, w bardzo krótkim czasie, bo już w październiku 1939 roku otrzymał propozycję pracy. Otóż sowieckie władze Uniwersytetu zaproponowały mu posadę kierownika katedry historii literatury francuskiej na lwowskim uniwersytecie. Żeleński, jak to czynił dotychczas, z ochotą przyjął nowe wyzwanie.

W czasie okupacji sowieckiej Lwowa powiększył grono swych wrogów. Jego aktywne działanie we władzach Związku Literatów Polskich, dziennikarska pasja, z jaką pracował w kolegium redakcyjnym pisma Związku Pisarzy Sowieckich Nowe Widnokręgi, publikowanie artykułów w "Czerwonym Sztandarze" – piśmie o czterdziestotysięcznym nakładzie, uczestnictwo w propagandowych imprezach spowodowało, że wielu Polaków nazwało go kolaborantem i zdrajcą.

Gdy Lwów został zajęty przez Niemców, Żeleński wraz z prof. Grekiem i jego żoną Marią Pareńską-Grekową zostali w nocy z 3 na 4 lipca 1941 roku wraz z grupą lwowskich profesorów aresztowani przez batalion hitlerowski Nachtigall, a w kilka godzin później zamordowani pod osłoną nocy na Wzgórzach Wóleckich. Ciało satyrycznego poety zostało pochowane w nieznanym miejscu.

Ciekawostką związaną z okresem tuż przed jego śmiercią jest fakt, iż na dwa tygodnie przed śmiercią złożył we lwowskim Wydawnictwie Mniejszości Narodowych maszynopis, na podstawie którego w 2006 roku wydawnictwo Iskry wydało niepublikowaną wcześniej książkę W perspektywie czasu.

Twórczość Boy-Żeleńskiego jest bardzo bogata i różnorodna. Zawdzięczamy mu wiele doskonałych przekładów dzieł literatury francuskiej, m.in:

- Średniowieczne dzieło o zacnym rycerzu Pieśń o Rolandzie,
- Wielki Testament François Villona,
- niezapomniane Dzieje Tristana i Izoldy Bédiera,

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Kult piękna i sztuki jako jedynej trwalej wartości oraz dionizyjskość
2  Jean Arthur Rimbaud - biografia
3  Twórczość Stanisława PrzybyszewskiegoStreszczenia książek
Tagi: