Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mitologia - Herakles dopuścił się w szale okrutnego czynu - zabił żonę i dzieci. Odkupienie przyniosło dopiero wykonanie dwunastu prac.

Biblia - wyrazistym przykładem szaleńca jest Kain, który w przypływie zazdrości zabił własnego brata. Obaj bracia składali przed Bogiem ofiarę - dziękowali w ten sposób za owoce swojej pracy. Abel złożył w ofierze owcę, a Kain pierwsze plony zboża. Abel miał czyste serce i jego ofiara radowała Pana Boga. Kain zaś, był zazdrosny i Bóg nie przyjął jego ofiary. Nie podobało się to Kainowi i chodził z ponurą twarzą. Bóg powiedział do Kaina "gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną." Postanowił, że zabije swojego brata - Abla. Gdy byli w polu, Kain wziął kamień i zabił Abla. Bóg zapytał Kaina: Gdzie jest twój brat Abel. Kain odpowiedział: Nie wiem nie jestem jego stróżem. Ale Pan Bóg wiedział co uczynił Kain, więc rzekł do niego: Nie będziesz uprawiał swej roli. Na twoim polu już nic nie wyrośnie. Staniesz się tułaczem na ziemi.

Hamlet – William Shakespeare ukazuje wrażliwego księcia – Hamleta, który widział to, czego nie zauważali inni. Dania była dla niego więzieniem, z którego pragnął uciec. Śmierć ojca i zbyt szybkie małżeństwo matki z jego bratem wywołało zamęt w głowie Hamleta. Najgorsze jednak było poznanie prawdy, jaką wyjawił mu duch ojca. Fakt, iż to wuj Hamleta zabił króla wstrząsnął bohaterem i na domiar złego został zmuszony do pomszczenia śmieci ojca. W tak chaotycznym świecie Hamlet nie widział innej metody swych działań, jak przybranie maski szaleńca, dzięki której mógł doprowadzić do skutku swą zemstę. Udawał szalonego w świecie ludzi, którzy wydawałoby się iż sami postradali zmysły. To szaleństwo było ucieczką przed obłudą, sposobem na radzenie sobie z trudem rzeczywistości. Przede wszystkim jednak, pomogło Hamletowi spełnić przyrzeczenie dane ojcu. Hamlet przez daną przysięgę staje się postacią tragiczną. Szaleństwo z jednej strony było ratunkiem, z drugiej zaś przyczyniło się po części do śmierci ukochanej Ofelii oraz do jego upadku. Obserwujemy tragiczny finał dworu królewskiego. Tragiczny koniec Hamleta, który przecież chciał dobrze, króla, królowej oraz Ofelii, która oszalała po odrzuconej miłości Hamleta i śmierci ojca. Do tragedii doprowadziła obłuda i zakłamanie ludzkie, nie pozorne szaleństwo Hamleta. Tajemnice, spiski, ludzkie namiętności, które targają nami i nie pozwalają na normalne życie. To jest moim zdaniem obłęd, to mianowicie, do czego zdolne było społeczeństwo, nawet Hamlet, który zmuszony był do udawania w świecie wiecznej ułudy. Zakłamana Dania w tym momencie staje się przedmiotem obłędu i doprowadza do tragedii, której z pewnością można było uniknąć.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Samotność w literaturze
2  Motyw podróży w literaturze
3  utopia w literaturze