Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
”Portret młodzieńca z czaszką” – Frans Hals

Wspomnienie młodości - Jacek Malczewski

Stowarzyszenie umarłych poetów” - film Petera Weira jest dziełem mówiącym o potrzebach młodego pokolenia. Reżyser ukazuje w nim życie uczniów ekskluzywnej szkoły i to, jak nudna dotąd ich egzystencja odmienia się przez przybycie do szkoły nowego nauczyciela języka angielskiego - Johna Keatinga (Robin Williams). Jest on absolwentem szkoły Welton Academy.

”Panna Nikt” - film Andrzeja Wajdy na podstawie powieści Tomka Trzyzny. Wajda wybrał z książki wątek, który pozwolił mu uznać Pannę Nikt za współczesny moralitet. Za opowieść o dziewczynce, która myślała, że świat jest prosty, a on okazał się gorzkim chaosem, dziewczynce, która chcąc ten świat zdobyć, uległa kuszeniu dwu swych przyjaciółek i dwukrotnie zaparła się siebie, okazując się nikim.

”Ostatni dzwonek” - film Magdaleny Łazarkiewicz, ukazujący obrazy młodzieży lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w realiach społeczno-politycznych PRL-u.

„Ta nasza młodość…” - piosenka wykonywana w krakowskim kabarecie „Piwnica pod Baranami” do słów Tadeusz ŚliniakaPolecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Motyw zbrodni w sztuce
2  Motyw wojny w literaturze
3  Antyutopia w literaturzeGaleria: