Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Adam Mickiewicz należy do największych twórców literatury polskiej. Jego życie jest przykładem klasycznej biografii romantycznej, typowej dla całego pokolenia. Określały ją m.in. sytuacja panująca w kraju, światopogląd romantyczny oraz echo powstania.

Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Jego rodzina wywodziła się z drobnej szlachty, ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. W tamtych okolicach upłynął pierwszy okres życia małego Adama, który tam chodził do szkoły prowadzonej przez dominikanów. W 1812 roku Mickiewiczowi umarł ojciec. W 1815 roku Adam udał się do Wilna, gdzie na tamtejszym uniwersytecie rozpoczął studia.

W tym miejscu biografowie wyodrębniają tzw. etap wileńsko-kowieński w życiu wieszcza. W latach 1816 – 1819 studiował bowiem w Wilnie, potem zaś, w latach 1819 – 1823, pracował w Kownie. W tym czasie Mickiewicz nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie, takie jak: Oda do młodości czy Pieśń filaretów. W tamtym czasie poznał również Marylę Wereszczakównę, do której miłość wpłynęła na jego całe późniejsze życie, nie tylko osobiste, ale również na jego twórczość. Rodzina Maryli uznała, iż nie był on dla niej odpowiednim kandydatem na męża, (nie był bowiem zamożny), a więc Maryla wkrótce stała się żoną hrabiego Puttkamera.

W Kownie Mickiewicz pracował jako nauczyciel, co nie było dla niego szczytem ambicji. W tamtym czasie napisał m.in. Ballady i romanse, Grażynę oraz II i IV część Dziadów. W tym celu korzystał z bogatej tradycji ballad i podań litewskich.

W 1823 roku organizacja filomatów, do której przynależał Mickiewicz, została zdekonspirowana. W wyniku postępowania sądowego Mickiewicza skazano na zesłanie do Rosji, a wydarzenie to stało się początkiem kolejnego okresu w jego życiu, tzw. etapu rosyjskiego. Podczas pobytu w Rosji przyjaźnił się z tamtejszymi romantykami (m.in. Puszkinem) oraz dużo podróżował – na Krym, do Moskwy, Petersburga czy Odessy. W Rosji powstały jego słynne Sonety krymskie oraz Konrad Wallenrod.W 1829 roku rozpoczął się etap drezdeński w życiu Mickiewicza. Po wyjeździe z Rosji znalazł się we Włoszech, gdzie dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego. Zdecydował się udać do Polski, gdzie przybył pod koniec 1831 roku, jednak nie udało mu się przedostać do Królestwa. W 1832 roku razem z falą popowstańczej emigracji znalazł się w Dreźnie, gdzie powstała najsłynniejsza, III część Dziadów. Również w 1832 roku przyjechał do Paryża, gdzie postanowił pozostać na dłużej.

W Paryżu rozpoczął się ostatni już, czyli czwarty etap życia Mickiewicza. Tam w 1834 roku ożenił się z Cecylią Szymanowską oraz wydał Pana Tadeusza. Dwa lata (od 1839 do 1840 roku) spędził w Lozannie jako profesor literatury łacińskiej. Tam napisał cykl liryków, od miejsca nazywanych lozańskimi. W 1840 roku powierzono mu katedrę literatury słowiańskiej w College de France. Później rozpoczął działalność publicystyczną na łamach Trybuny Ludów. Wtedy też jego żona zachorowała, a Mickiewicz stracił pracę. Nowe zatrudnienie znalazł jako bibliotekarz w Paryżu. Zmarł 26 listopada 1855 roku. Dzieła poety stały się trwałą częścią naszej świadomości narodowej. Są nieustannie wznawiane i komentowane.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ballady i romanse jako manifest ideowy
2  Stepy akermańskie - analiza i interpretacja
3  Pierwiosnek - analiza i interpretacja

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Pan Tadeusz - Dziady - Konrad Wallenrod

Komentarze: Adam Mickiewicz - biografia - notatka szkolna

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-16 20:57:17

Całkiem faj ne tylko troche za dużo tego .. jesli notatka szkolna to na 2 kartki a nie na 5 :| nauczyciel wiedziałby ze to nie ja sama napisałam wiec musiałam zmieniac ale pozatym jest ok .. od 1 do 10 oceniam na 8,5 :D


2019-03-16 17:22:16

POTRZEBUJE COS O EPOCE ROMANTYZMU W LITERATURZE POLSKIEJ. JESLI KTOS ZNA JAKAS FAJNA STRONE, TO PROSZE O KATAKT LADY_KAULITZ {at} BUZIACZEK.PL LUB NA GG407962. Z GORY DZIEKI:) A TA BIOGRAFIA JEST SUPER


2019-03-16 16:37:35

no no super stronka dobrze ci poszło


2019-03-13 18:28:57

Jestem z siebie dumny, ponieważ jako pierwszy wpadłem na coś, czego nie dostrzegł jeszcze żaden z uczniów liceum, ani żaden polonista, chyba w ogóle nikt tego nigdy nie dostrzegł...? Do czego zmierzam? To banalne! Podczas omawiania epoki romantyzmu w 2 klasie liceum ogólnokształcacego, wiele mówi się o bohaterach romantycznych, o ich cechach, nieszczęsliwej miłości, o wewnętrznym rozdarciu, trudnych wyborach ect. Przykładami takich bohaterów mogą być na przykład: Konrad Wallenrod, Gustaw (Dziady), czy Werter z epistolarnej powieści Goethego. A czy, do tych barwnych postaci można dołączyć sylwetkę polskiego wieszcza Adama Mickiewicza? Ależ oczywiście! Mickiewicz jest bez zwątpienia bohaterem epoki romantycznej. Żeby udowodnić, moje twierdzenie przedstawie przymioty bohatera romantyku: -bogate odczucia wewnętrzne -ucieczka od świata -kierowanie się w wyborach uczuciami, a nie rozumem -pogrążenie w marzeniach -nieszcześliwia miłość -brak dzieci i żony (najczęściej jest młodym człowiekiem) uczucie wyalienowania -uczucie niespełnienia -dostrzeganie swiata przez pryzmat poezji i marzeń -niezrozumienie zła


2019-03-10 20:44:30

moze i jestem mlody... (14lat) ale widze ze ta notatka jest bardzo dobrze napisana jestem przeciętnym uczniem a to ratuje mi zycie naprawde wielkie dzięki!!
Streszczenia książek
Tagi: