Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Streszczenie „Pani Bovary”

Piętnastoletni Karol Bovary w 1830 roku rozpoczął naukę w nowej szkole w miejscowości Rouen na północy Francji. Z powodu swojego wyglądu i stroju, od razu stał się pośmiewiskiem dla rówieśników. Po kilku latach za namową swojej matki Karol wstąpił do szkoły medycznej. Jednak nie dostał się do niej za pierwszym razem. Dopiero drugie podejście do egzaminu zakończyło się sukcesem. Po ukończeniu uczelni Karol uzyskał tytuł officier... więcejCharakterystyka bohaterów „Pani Bovary”

Emma Bovary – tytułowa bohaterka powieści. Została wychowana na wsi, nauki pobierała w małej przyklasztornej szkole. W bardzo młodym wieku wyszła za mąż za wdowca Karola Bovary’ego. Przez całe życie marzyła o romantycznych przygodach, wyrafinowanych uciechach i pasji. Jednak żywot niczym z romansu nie był jej pisany, przez co często popadała w depresję.

Podczas wspaniałego balu urządzonego przez markiza d'Andervilliers... więcej„Bowaryzm”

Słownik terminów literackich podaje, że bowaryzm to „termin pochodzący od nazwiska tytułowej bohaterki powieści G. Flauberta Pani Bovary” i oznacza „tworzenie fikcyjno-życzeniowej wizji własnej osoby, widzenie siebie jako kogoś innego”.

Zwrot wszedł do języka teorii literatury i dotyczy chociażby bohaterek romansów czy dam żyjących w zbytku. Charakteryzuje kobietę nieszczęśliwą, rozczarowaną... więcejPlan wydarzeń „Pani Bovary”

1. Lata młodzieńcze, życie studenckie i pierwsze małżeństwo Karola Bovary’ego.

2. Karol poznaje pana Rouault i jego córkę Emmę.

3. Śmierć pierwszej żony Karola.

4. Oświadczyny Karola.

5. Wielki ślub i huczne wesele.

6. Wspólne życie nowożeńców w Tostes.

7. Marzenia Emmy o życiu jak z romansu.

8. Nuda w życiu pani Bovary.

9. Zaproszenie na bal przez markiza d'Andervilliers.

10. Fascynacja Emmy światem wyższych sfer.

11. Pani... więcejGustave Flaubert - biografia

Gustave Flaubert urodził się 12 grudnia 1821 roku w miejscowości położonej na Północy Francji, w Rouen. Przyszedł na świat jako czwarte dziecko naczelnego lekarza szpitala miejskiego. Jako dziecko wyróżniał się ponadprzeciętną wrażliwością, bardzo dużo czytał. Ponieważ jego rodzina zamieszkiwała w budynku przynależącym do szpitala od najmłodszych lat miał rozwijał naukowe zainteresowania. Ukończył szkołę średnią w rodzinnym... więcejPani Bovary – wiadomości wstępne

Pierwsza powieść Flauberta została opublikowana w 1857 roku. Książka wstrząsnęła ówczesną Francją. Wielu czytelników i krytyków literackich poczuło się na tyle urażonych treścią Pani Bovary, iż zarówno autor, jak i wydawca powieści, zostali posądzeni o zamach na moralność publiczną i religię. Głównym zarzutem wobec Flauberta było propagowanie cudzołóstwa.

Od 1 października do 15 grudnia 1856 roku, na łamach... więcej