Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
1918-1919
- Epidemia grypy hiszpanki zabija 20 milionów ludzi. Pandemia ta, to jedna z największych chorób w historii ludzkości. Przetoczywszy się przez Europę, Azję, Afrykę i Amerykę Północną, przez rok pochłonęła od 50 do 100 milionów ofiar śmiertelnych na całym świecie.

1919 -1932
- Proklamowanie republiki Irlandii w 1919 roku zapoczątkowuje walki z wojskami brytyjskimi, a w konsekwencji w 1921 roku doprowadza do podziału wyspy Irlandii na Wolne Państwo Irlandzkie i brytyjską Irlandię Północną, co z kolei doprowadziło do wybuchu wojny domowej w Irlandii.
- We Włoszech widać pierwsze przejawy faszyzmu (narodziny ideologii).
- Albert Einstein ogłasza swoją teorię względności, w myśl której czas i przestrzeń nie są już pojęciami pewnymi, gdyż wszystko zależy od punktu obserwacji.
- Naukowcy odkrywają energię promieniotwórczą, istnienie atomu, który po jakimś czasie „rozbijają” na mniejsze części.
- Niemiecki fizyk Heisenberg tworzy zasadę niepewności twierdząc prowokacyjnie, że uznane dotąd zasady i prawidłowości są prawdopodobieństwem opartym na statystyce.
- Rozwija się dziedzina leżąca na pograniczy astronomii i fizyki - astrofizyka.
- 30 grudnia 1922 roku tworzy się ZSRR, czyli Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Przetrwał do 26 grudnia 1991. Obejmował teren 22 milionów kilometrów kwadratowych, a dokładniej obszar od Morza Bałtyckiego i Czarnego do Pacyfiku.
- Po śmierci Lenina sekretarzem generalnym partii bolszewickiej zostaje Józef Stalin.
- W USA rząd wprowadza prohibicję, czyli częściowy lub całkowity zakaz produkcji i dystrybucji napojów alkoholowych, trwający w latach 1919-1933.
- Pierwszy przelot nad Atlantykiem bez międzylądowań (dokonał tego Charles Lindbergh).
- Alexander Fleming odkrywa pierwszy bakteriobójczy antybiotyk - penicylinę.

- W ciągu dwudziestolecia widać, jak popularnym medium staje się radio.
- 1924 rok - pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie we francuskiej miejscowości Chamonix. Wzięło w nich udział 293 zawodników (245 mężczyzn i 13 kobiet) z 16 krajów. Startowali oni w 16 konkurencjach sportowych. Polska reprezentacja liczyła 4 osoby: lekkoatletów Leona Jucewicza, Franciszka Bujaka, Andrzeja Krzeptowskiego I i Szczepana Witkowskiego.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „W małym dworku” - streszczenie
2  Realizm magiczny
3  Teatr i dramaturgia dwudziestolecia miedzywojennego