Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ważne jest, żeby nie pojmować kubizmu tylko jako „stylu Picassa”, lecz jako początek sztuki abstrakcyjnej. Wielki Hiszpan od 1915 nie malował już w czystym stylu kubistycznym, choć jego elementy wciąż były widoczne w twórczości mistrza (tak samo jak fascynacje kulturą afrykańską czy fowizmem). Późniejsza twórczość Picassa nie daje się określić i zaszufladkować. Jego styl to swoista mozaika pomysłów zapożyczonych od takich klasyków jak El Greco, Matisse, Modigliani, Gauguin czy Toulouse-Lautrec. Jednak kluczowym elementem stylu Picassa jest kubistyczna geometria.

Pablo Picasso nigdy nie ukrywał swoich silnie lewicowych poglądów politycznych. Gdy 26 kwietnia 1937 roku, podczas hiszpańskiej wojny domowej, hitlerowskie Luftwaffe zbombardowało baskijskie miasteczko Gernikę, artysta postanowił oddać hołd poległym. Tak właśnie powstała Guernica, prawdopodobnie najbardziej znane i najlepsze dzieło mistrza. Obraz utrzymany jest w czarno-białej kolorystyce i liczy sobie trzy i pół metra wysokości i prawie osiem metrów długości. Widać na nim reakcję mieszkańców miasta zaatakowanych przez nazistów w środku nocy. Guernica pokazuje ich zaskoczenie, ból, panikę, strach, cierpienie i śmierć. Monochromatyczność obrazu sprawia, że przypomina on zdjęcie w gazecie. Obraz po raz pierwszy zaprezentowano w Paryżu w 1937 roku.

Kubizm odcisnął swe piętno również na innych dziedzinach sztuki, a nawet na literaturze. Do poetów związanych z tym nurtem zaliczali się: Guillaume Apollinaire, Blaise Cendrars, Jean Cocteau, Max Jacob, André Salmon.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „W małym dworku” - streszczenie
2  Katastrofizm
3  Nauka i wynalazki w dwudziestoleciu międzywojennymStreszczenia książek
Tagi: